لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

وزیر دفاع آمریکا: از تصمیم ایران برای استفاده از سانتریفیوژهای جدید تعجب نکردم


مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا - آرشیو
مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا - آرشیو

وزیر دفاع ایالات متحده که به فرانسه رفته است روز شنبه ۱۶ شهریور گفت از تصمیم ایران در استفاده از سانتریفیوژهای جدید برای افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده خود و نقض دوباره توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی تعجب نکرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مارک اسپر گفت «از این که ایران اعلام کرده است می‌خواهد برجام را نقض کند متعجب نیستم.» وی افزود، آنها پیش از این نیز توافق را نقض می‌کردند و برای سال‌ها پیمان منع گسترش تسلحیات هسته‌ای را نقض کرده‌اند.

وزیر دفاع آمریکا که بعد از دیدار با همتای فرانسوی خود در پاریس با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد در ادامه افزود، «از این رو تعجبی ندارد ببینیم ایرانی‌ها در همان مسیری پیش می‌روند که همیشه می‌خواستند.»

فلورنس پارلی وزیر دفاع فرانسه نیز در این نشست بار دیگر درخواست پاریس از تهران برای محترم شمردن توافق وین را تکرار کرد و گفت «ما تلاش‌های خود را در این مسیر با تمام ابزارهای دیپلماتیک‌مان ادامه خواهیم داد. ما باید [این راه را] ادامه دهیم.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران پیشتر در یک نشست خبری در تهران اعلام کرده بود که در راستای «گام سوم» دولت جهت کاهش تعهدات ایران در برجام، این سازمان تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG