لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۳

پرزیدنت ترامپ: احتمال اقدام نظامی علیه ایران همچنان وجود دارد؛ این که ایران به هواپیمای آمریکایی شلیک نکرد، عاقلانه بود


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه اول تیر در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید اعلام کرد که احتمال اقدام نظامی علیه ایران همچنان وجود دارد.

پرزیدنت ترامپ گفت: «اگر مقامات ایران بخواهند کشورشان بار دیگر ثروتمند و کامیاب شود؛ بگذارید این گونه آن را نامگذاری کنم: بیایید ایران را دوباره باعظمت کنیم. این از دید من، مناسب است.»

او در عین حال تاکید کرد: «اگر فکر می کنند که با گذشت چهار یا پنج سال به سلاح اتمی می رسند، بدانند که هیچگاه چنین نخواهد شد.»

پرزیدنت ترامپ همچنین عنوان کرد که در مقابل عدم تمایل جمهوری اسلامی به مذاکره، تحریم‌هایی شدیدتر و سخت‌گیرانه‌تری را در پیش خواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنانش به موضوع لغو حمله به ایران اشاره کرد و گفت: «من اهل شهر نیویورک هستم؛ در شهر نیویورک ایرانی‌های زیادی زندگی می‌کنند و آنها انسان‌های بسیار خوبی هستند من شخصا دوستان ایرانی زیادی دارم. وقتی شما ساکن شهر نیویورک باشید، با ایرانی‌های زیادی ملاقات می‌کنید. آنها افرادی بسیار باهوش، بسیار بلندپرواز، و شایسته‌ای هستند. من دوستان ایرانی زیادی دارم. من نمی‌خواستم که صد و پنجاه ایرانی - یا اصولا صد و پنجاه نفر [با هر ملیتی] - کشته شوند، مگر آن که کاملا ضروری باشد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ۳۱ خرداد در چند رشته توئیت، گزارش های قبلی را تائید کرد که در دقایق آخر، حمله به ایران در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی را لغو کرده است.

پرزیدنت ترامپ همچنین ادعای یک مقام نظامی ایران مبنی بر عدم شلیک به یک هواپیمای آمریکایی را تایید کرد و گفت: «اگر خبرها را دنبال کرده باشید، آنها یک هواپیمای ما را که سی و هشت سرنشین داشت و در تیررس‌شان بود نزدند. کار عاقلانه‌ای کردند و ما قدردانیم که آن را سرنگون نکردند.»

از صفحه ویژه صدای آمریکا درباره «تنش بین ایران و آمریکا دیدن کنید:

https://gdb.voanews.com/3616B72C-C67D-4DE1-AA95-6905D510B2F6.gif

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG