لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

روایت آمریکایی‌های ایرانی‌تبار از دیدار با مایک پمپئو در تگزاس


صفحه فارسی وزارت خارجه آمریکا در توئیتر خود ویدئویی از دیدار آمریکایی‌های ایرانی‌تبار با مایک پمپئو در روز دوشنبه گذشته منتشر کرده است. در این ویدئو حاضران در آن دیدار،‌ نظرات خود را درباره این دیدار بیان می کنند.

مایک پمپئو روز دوشنبه ۲۶ فروردین بعد از بازگشت از سفر چهار روزه به آمریکای جنوبی،‌ در دالاس تگزاس یک دیدار خصوصی با جمعی از آمریکایی‌های ایرانی‌تبار داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده بعد از دیدار با گروهی از آمریکایی‌های ایرانی‌تبار، گفت ایالات متحده همیشه در کنار مردم ایران خواهد ایستاد. آنها سزاوار بهتر از این هستند.

از این دیدار جزئیاتی منتشر نشد اما آقای پمپئو دوشنبه شب به وقت واشنگتن در توئیتر خود نوشت: از ملاقات با گروهی از ایرانی-آمریکایی های چشمگیر و موفق در دالاس لذت بردم. در مورد معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان گروه تروریستی - که از امروز اجرایی شد - و ۴۰سال بی توجهی رژیم به نیازهای مردم ایران صحبت کردیم.

​این دومین ملاقات آقای پمپئو با آمریکایی‌های ایرانی‌تبار است.

شبکه فاکس نیز در بخشی از گزارش دوشنبه خود به دیدار آقای پمپئو و ایرانی‌تبار‌ها اشاره کرد و نوشت وزیر خارجه آمریکا بعد از این دیدار در پاسخ به خبرنگاران گفت در روزی که قرارگرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی اجرایی شد، من می خواستم با این گروه از ایرانی‌تبارها باشم تا نظر آنها را درباره تاثیر سیاست ما بر زندگی مردم ایران بشنوم و اینکه چطور ما امیدواریم سیاست ما به تغییر طبیعیت و رفتار جمهوری اسلامی و رهبری‌شان منجر شود.

آقای پمپئو این عکس را از دیدار خود با جمعی از ایرانی‌تبارهای آمریکایی منتشر کرد.
آقای پمپئو این عکس را از دیدار خود با جمعی از ایرانی‌تبارهای آمریکایی منتشر کرد.

به گزارش سایت وزارت خارجه آمریکا، وزیر خارجه آمریکا همچنین به خبرنگاران بعد از نشست با جمعی از ایرانیان گفت: یک سیل بزرگ در ایران اتفاق افتاد اما رهبران ایران به صدور تروریسم ادامه می دهد. به واقع، آنها دلارهایشان را برای حمایت از مادورو استفاده می کنند، در حالیکه مردم کشور خودشان در رنج هستند.

سال گذشته نیز وزیر خارجه آمریکا در لس آنجلس با جمعی از ایرانی‌تبارها دیدار کرده بود.

دولت فعلی آمریکا با انتقاد از دولت اوباما، می گوید خواستار فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی برای تغییر رفتار آنها است. آمریکا می گوید جمهوری اسلامی به حقوق مردم خود بی توجه است و بودجه کشور را به جای خرج آنها، صرف حمایت از گروه های تروریستی می کند.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متولی برنامه موشکی ایران است.

در ماههای گذشته چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف شد و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG