لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

بازتاب تحریم جدید آمریکا علیه هکرهای ایرانی که پولشویی دیجیتال می‌کردند در وال استریت جورنال


روزنامه وال استریت جورنال در گزارش مشروحی، به ماجرای تحریم دو هکر ایرانی که به پولشویی دیجیتال مشغول بودند، پرداخته است.

مقام های آمریکایی می گویند دو ایرانی را تحریم کرده و دو ایرانی دیگر را برای حملات سایبری موسوم به «سام سام» تحت پیگرد قرار داده اند. در این حمله سایبری ظاهرا پس از هک سرور بیمارستان ها، مدارس، بنادر، و دیگر نهادها، درخواست باج به صورت بیتکوین مطرح شده و بیتکوین های به دست آمده نیز از طریق مبادلات آنلاین پولشویی شده است.

برایان بنکزکاوسکی، رئیس واحد جنایی وزارت دادگستری آمریکا، می گوید که این توطئه نشانگر یک «شکل افراطی باجگیری دیجیتال در قرن بیست و یکم است.»

وزارت دارایی آمریکا امیدوار است تحریم های وضع شده به تعیین استانداردهای تازه ای در صنعت واحد پول دیجیتال از جمله مبادله ارزی کمک کند. باج گیری دیجیتالی انجام شده پیش از تبدیل به پول فیزیکی، پولشویی شده بود.

مقام های آمریکا و کارشناسان امنیت سایبری نگران فراگیر شدن پولشویی در پول های دیجیتال هستند. دولت های تحریم شده، سوداگران بازار سیاه اسلحه، قاچاقچیان انسان، و دیگر مجرمان با مخفی نگاه داشتن هویت‌شان درآمدهای غیرقانونی خود در این بازار دیجیتالی را پنهان می کنند.

کارشناسان امنیت سایبری، توطئه «سام سام» را یکی از موثرترین روش های موجود در باجگیری می دانند که ظاهرا به بیش از ۲۰۰ نهاد از جمله «فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا»، «بندر سن دیه گو»، و «اداره ترابری ایالت کلورادو» ضربه زده است.

وزارت دادگستری آمریکا مدعی است دو هکر ایرانی به نام‌های فرامرز سَوندی و محمد منصوری، سیستم های کامپیوتری این نهادها را از کار انداخته و برای باز کردن شان تقاضای پرداخت هایی با بیتکوین کرده بودند. در این توطئه ها بیش از ۶ میلیون دلار باج پرداخت شده و بیش از ۳۰ میلیون دلار لطمه اقتصادی وارد آمده است.

وزارت دارایی آمریکا علی خوراشدی و محمد قربانیان را برای پولشویی باج دریافت شده از طریق واحدهای پولی دیجیتال تحریم کرده است.

دادستان ها می گویند به نظر می رسد هدف از این توطئه ثروت اندوزی شخصی بوده و آن ها رابطه ای با حکومت ایران ندارند.

اقدام وزارت دارایی آمریکا نخستین نمونه تحریم افراد برای سوء استفاده از واحدهای پول دیجیتال است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG