لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

سرمقاله تحریریه واشنگتن پست: ترامپ می خواهد ایران را مجبور به تغییر کند؛ آیا می تواند؟


سرمقاله هیات تحریریه روزنامه واشنگتن پست

یافتن میلیاردها دلار برای ایران به منظور هزینه کردن در حمایت از گروه های شبه نظامی شیعه در سراسر خاورمیانه زیر فشار تحریم ها سخت تر خواهد بود، اما بعید است سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از عراق و سوریه عقب نشینی کند، حتی اگر هزینه آن سختی بیشتر برای مردم ناراضی در کشور باشد. مقام های ارشد دولت ترامپ به روشنی امیدوارند که فشار تحریم های جدید به تغییر رژیم بیانجامد. اما واشنگتن از سال ۱۹۷۹ تا کنون در انتظار چنین ضد انقلابی بوده است.

هر گونه دستاورد فشار بر ایران با هزینه هایی تازه همراه خواهد بود. احتمال از سر گرفته شدن حملات به اهداف آمریکا در عراق و سوریه یا به چالش کشیدن ناوگان دریایی محدود آمریکا در خلیج فارس وجود دارد. احتمال از سر گرفته شدن برنامه هسته ای ایران می رود، اقدامی که دولت ترامپ را گذشته از اقدام نظامی با گزینه هایی اندک روبرو می کند. اگر نتیجه نهایی این باشد، تصمیم پرزیدنت ترامپ در خروج از برجام نتیجه معکوس داشته است، زیرا بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از پایبندی تهران خبر داده بودند. رئیس جمهوری آمریکا می توانست بدون انجام این خطر تهران را زیر فشار بگذارد.

ترامپ می گوید که خواهان مذاکره با ملاها بر سر یک توافق جدید فراتر از توافق هسته ای است. اگر او در این باره جدی است، باید رویکردش را تغییر دهد. تهران هرگز قبول نخواهد کرد دستاوردهایش در عراق و دیگر نقاط خاورمیانه را به طور یکجانبه رها کند. کلید هر توافق بزرگی ایجاد توازن و تعادل میان منافع ایران و عربستان سعودی و متحدان سنی اش است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG