لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

آیا ایران کنوانسیون ژنو را نقض کرد؟


تصاویر نمایش داده شده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
تصاویر نمایش داده شده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

نشریه وال استریت ژورنال در مورد بازداشت ملوانان آمریکایی در ایران نوشت ویدیوهایی که درباره بازداشت آنان از سوی ایران در اختیار همه قرار گرفته، پرسش هایی را بر انگیخته است.

این ویدیوها این پرسش را مطرح می کنند که آیا نیروی نظامی ایران با ملوانان آمریکایی به درستی رفتار کرده یا آن که کنوانسیون بین المللی ژنو را با توجه به استفاده تبلیغاتی از سربازان نقض کرده است؟

کنوانسیون ژنو که درمورد درگیری های نظامی است، گرداندن نیروهای گرفته شده با هدف "توهین" و پروپاگاندا را منع می کند.

در یکی از ویدیوها، تلویزیون ایران سربازان آمریکایی را که گفته می شود به اشتباه وارد آبهای ایران در خلیج فارس شده بودند، درحالی که زانو زده اند و دستشان را پشت سرشان گذاشته اند، نشان می دهد. یک ویدیوی دیگر نیز یک سرباز آمریکایی را نشان می دهد که عذرخواهی می کند و اعتراف می کند که اشتباه کرده است.

در دنبال این پرسش، پرسش دیگری مطرح شده و آن این است که آیا دولت اوباما بطور کلی بازداشت سربازان را کم اهمیت جلوه نداده است؟

دانکن هانتر، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کالیفرنیا که یکی از اعضای کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان است، و علاوه بر آن، خود یکی از کارکشتگان جنگ عراق و عضو نیروی دریایی آمریکا نیز بوده است؛ از وزارت دفاع آمریکا-پنتاگون-خواسته است تا کنگره را مطلع کند که آیا ملوانانی که دستگیر شده اند وسایل حساسی نیز در اختیار خود داشته اند یا خیر.

ایران چهارشنبه صبح ملوانان آمریکایی را آزاد کرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی چهارشنبه شب خود در دانشگاه دفاع ملی گفت اگر بازداشت سربازان آمریکایی در خلیج فارس چند سال پیش اتفاق افتاده بود، قضیه صورت دیگری پیدا می کرد.

با این حال، نشریه هیل در آمریکا گفت وزارت امورخارجه آمریکا روز پنجشنبه گزارش داد که کنوانسیون ژنو شامل حال سربازانی که سپاه به طور موقت آنها را بازداشت کرد، نمی شد.

XS
SM
MD
LG