لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

پلوسی: آزادی سریع ملوانان آمریکایی با توافق هسته ای مرتبط است


نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرایت مجلس نمایندگان آمریکا
نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرایت مجلس نمایندگان آمریکا

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با دفاع از توافق اتمی با ایران گفت به خاطر این توافق بود که ایران ۱۰ ملوان آمریکایی را آزاد کرد.

خانم پلوسی گفت آزادی سربازان نیروی دریایی آمریکا که چند ساعت در بازداشت نیروهای سپاه پاسداران بودند "سندی بود از اینکه ایجاد روابط دیپلماتیک با ایران، حداقل در شکل توافق هسته ای، به نفع ما بوده است."

نانسی پلوسی بازگشت روز چهارشنبه سربازان آمریکایی را به عنوان سندی از تلاش های دولت باراک اوباما برای ایجاد یک رابطه با ایران خواند.

این قانونگذار دموکرات از ایالت کالیفرنیا به شبکه خبری سی ان ان گفت حقیقت این است که سربازان بازگشتند و این امر "به سرعت" رخ داد. خانم پلوسی آزادی سریع ملوانان آمریکایی را با قریب الوقوع بودن "روز اجرای" توافق هسته ای با ایران مرتبط دانست.

در همین حال، بر اساس برخی گزارش ها، جان کری و جواد ظریف، وزیران امورخارجه آمریکا و ایران برای آزادی ۱۰ سرباز آمریکایی که گفته می شود به اشتباه وارد آبهای ایران در خلیج فارس شده بودند، پنج بار تماس تلفنی گرفتند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مسئولان ایرانی می گوید که آزادی این سربازان که در بازداشت نیروهای سپاه بودند، به دستور آیت الله خامنه ای صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG