لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

سناتور کورکر: جهت مذاکرات اتمی با ایران نگران کننده است


سناتور کورکر: جهت مذاکرات اتمی با ایران نگران کننده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

رهبران احزاب جمهوریخواه دموکرات واعضای ارشد کنگره روز سه شنبه در جلسات پشت پرده با برخی از مقامات دولت اوباما ملاقات کردند و در جریان جزئیات مذاکرات اتمی با ایران و موارد مطرح در آن قرار گرفتند.

همزمان، تعداد بیشتری از اعضای کنگره در مورد سخنرانی ماه آینده نخست وزیر اسرائیل در کنگره موضع گیری کرده اند و بحث بر سر آن بالا گرفته است.

سناتور دموکرات، رابرت منندز، و سناتور باب کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا، روز سه شنبه پس از ملاقات با مقامات دولتی با خبرنگاران گفتگو کردند.

سناتور کورکر گفت هنوز بسیاری نگرانند که این مذاکرات به چه جهتی می رود و آشکار است که به مذاکرات دوجانبه میان آمریکا و ایران تبدیل شده و افزود فرضیاتی که برای تعیین محدودیت یکسال زمان مورد نیاز ایران برای دست یابی به سلاح اتمی ارائه می شود بسیار نگران کننده است.

آقای کورکر گفت: «فکر نمی کنم هیچ تردیدی وجود داشته باشد که مهمترین مساله برای ما برای بازداری ایران از دست یابی به سلاح اتمی، از طریق فعالیت های سری است و کسب اطمینان از اینکه سازمان بین المللی انرژی اتمی به همه تاسیسات اتمی و در هر زمان دسترسی داشته باشد و همچنین طول مدت توافق حائز اهمیت بسیار است.»

در این میان بنظر می رسد که تعداد اعضای دموکرات کنگره که از رفتن به سخنرانی آقای نتانیاهو در سوم ماه مارس خودداری خواهند کرد، رو به افزایش است.

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان در مورد اقدام جان بینر ودعوت بدون مشاوره با کاخ سفید از آقای نتانیاهو انتقاد کرد و گفت: «بعضی از حامیان وفادار اسرائیل با تماس با من گفتند اینکار بسیار غلطی است که صحن کنگره ما به این شیوه مورد بهره برداری قرار بگیرد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سه شنبه ضمن کوشش برای دفع انتقادها گفت کماکان مصمم است درمورد تهدید ایران در کنگره سخنرانی کند. او افزود:​ «دلیل اینکه من به ایالات متحده می روم ، رویارویی با رئیس جمهوری [آمریکا] نیست، بلکه من باید به تعهداتم در مورد مساله ای که بربقای کشورم تاثیر گذار است عمل کنم.»

سخنرانی زمانی صورت می گیرد که کنگره تصویب تحریم های سخت تر علیه تهران را در نظر دارد و آقای اوباما هشدار داده هر مصوبه تحریمی را وتو می کند چون مذاکرات را به مخاطره خواهد انداخت. آقا ی اوباما همچنین می گوید روابط آمریکا و اسرائیل بر پایه وابستگی به احزاب سیاسی آمریکا و اسرائیل بنا نشده و فراتر از آنها است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG