لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

دیدگاه: ترامپ و هیلی می‌توانند ایران را بدون لغو توافق هسته‌ای مجازات کنند


پرزیدنت ترامپ و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل.
پرزیدنت ترامپ و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل.

یادداشتی در هیل از ریموند تنتر، از اعضای پیشین شورای امنیت ملی کاخ سفید در دولت ریگان

از پیامدهای منفی عدم تصدیق پایبندی ایران به برجام ممکن است راه انداختن یک بحران هسته ای دیگری مشابه کره شمالی و ایجاد شکاف میان آمریکا و متحدانش باشد. با وجود این خطرات، گزینه نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، که به پرزیدنت ترامپ امکان می دهد بدون لغو برجام بگوید ایران به توافق هسته ای پایبند نیست انتخابی مطلوب است.

پرزیدنت ترامپ ممکن است در اکتبر پایبندی ایران به برجام را تصدیق نکند، اما از تحریم ایران چشم پوشی کرده و تصمیم گیری نهایی را به کنگره واگذار کند.

برای حرکت به جلو، ایران برای تولید، آزمایش و تکثیر موشک های بالیستیک، حمایت دولتی از تروریسم و نقض حقوق بشر باید با تحریم های جدیدی جریمه شود. در سال ۱۳۶۷ تهران تا ۳۰ هزار زندانی سیاسی را اعدام کرد و کوشید اجساد آن ها را پنهان کند. بیشتر آن ها اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران بودند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، باید در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عنوان کند که این موارد نقض حقوق بشر بخشی از تاریخ شرم آور ایران است. ماموریتی که پرزیدنت ترامپ به شورای امنیت ملی اش برای بازبینی سیاست ایران داده است باید چنین موارد نقض حقوق بشر توسط تهران را مد نظر داشته باشد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG