لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۵

هشدار آمریکا به اتباع ایرانی الاصل در مورد سفر به ایران


هشدار آمریکا به اتباع ایرانی الاصل در مورد سفر به ایران
هشدار آمریکا به اتباع ایرانی الاصل در مورد سفر به ایران

وزارت امور خارجه آمريکا به اتباع این کشور هشدار داده است خطرات سفر به ایران را به دقت درنظر بگیرند.
وزارت امورخارجه آمریکا در جدید ترین هشدار مسافرتی خود که روز جمعه بیست و هفتم آوریل (هشتم اردبیهشت) منتشر شد می گوید آمریکائیان ایرانی تبار دارای تابعیت مضاعف ممکن است هنگامی که می خواهند از سفر به ایران بازگردند با مشکل مواجه شوند.
وزارت امور خارجه آمريکا همچنین به اتباع آمریکا توصیه کرده است ضمن توجه به خبرهای مربوط به وقایع محلی، پیش از سفربه ایران، ضروری بودن یا غیر ضروری بودن سفر را نیز به دقت در نظر بگیرند.
وزارت امور خارجه آمريکا در این هشدار، تذکر داده است که بعضی عوامل در ایران کماکان با آمریکا خصومت دارند و در نتیجه اتباع آمریکا ممکن است حین سفر و یا اقامت در ایران مورد آزار قرار گیرند، و یا بازداشت شوند.
وزارت امور خارجه آمریکا می گوید از سال ۲۰۰۹ ببعد مقامات در ایران، گاه تا چندین ماه، مانع از خروج تعدادی از ایرانیان دارای تابعیت آمریکا ، از جمله ژورنالیست ها و دانشگاهیانی شده اند که به دلایل شخصی و یا حرفه ای به ایران سفر کرده بودند.
وزارت امور خارجه آمریکا می گوید مقامات در ایران در عین حال به ناحق اتباع آمریکا را به اتهاماتی گوناگون، از جمله جاسوسی، و یا اقدام علیه امنیت ملی بازداشت کرده اند.
وزارت امورخارجه آمریکا می گوید اتباع آمریکائی ایرانی الاصل باید این خطر را مد نظر داشته باشند که مقامات در ایران ممکن است آنان را هدف بگیرند.
وزارت امورخارجه آمریکا می گوید مقامات در ایران به دفتر حافظ منافع آمریکا اجازه دسترسی به بازداشت شدگان دارای تابعیت دوگانه ایران و آمریکا را نمی دهند زیرا آنان را صرفا تبعه ایران می شناسند، ضمن آنکه دسترسی به اتباع آمریکا را نیز اغلب رد می کنند.
وزارت امور خارجه آمریکا می گوید دولت ایران کماکان به سرکوب بعضی از اقلیت های مذهبی و قومی، از جمله بهائی ها،عرب ها، کردها، و آذری ها ادامه می دهد. نتیجتا، بعضی از مناطق محل زندگی این اقلیت ها در ایران، از جمله مناطق نزدیک به مرز بلوچستان با پاکستان و افغانستان، منطقه کردنشین شمال غربی کشور، و نیز مناطق نزدیک به مرز با عراق، مناطقی نا امن هستند.
وزارت امور خارجه آمریکا می گوید مقامات در ایران اتباع آمريکائی ایرانی الاصل را بازداشت، و آزار داده اند. هشدار مسافرتی این وزارتخانه همچنین می گوید مسلمانان سابقی که به ادیان دیگر گرویده اند، و نیز کسانی که مسلمانان را به گرویدن به ادیان دیگر ترغیب کنند، بازداشت و مورد آزار قرار می گیرند.
وزارت امورخارجه آمریکا می گوید دولت آمریکا فاقد مناسبات دیپلماتیک و یا کنسولی با جمهوری اسلامی ایران است و بهمین جهت نمی تواند حمایت و خدمات معمول و رایج کنسولی را برای اتباع آمریکا در ایران فراهم کند.
وزارت امور خارجه آمریکا با این یادآوری که دولت سویس از طریق سفارتخانه خود در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند می گوید دامنه خدماتی کنسولی که دفتر حافظ منافع آمریکا در سفرت سویس می تواند فراهم کند بسیار محدود است و مستلزم صرف وقت برای پیگیری در سفارتخانه ها و کنسولگری های آمریکا در خارج از ایران است.
وزارت امور خارجه آمریکا همچنین با این تذکر که در تهران گذرنامه و یا ویزای سفر به آمریکا صادر نمی شود می گوید دولت ایران تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسد و به سویس اجازه نمی دهد خدمات حفاظتی را برای اتباع آمریکائی ایرانی الاصل فراهم کند. وزارت امور خارجه آمریکا می گوید بهمین جهت توانائی ما برای کمک به اتباع آمریکا در ایران در وضعیت های اضطرای بسیار محدود است.
وزارت امور خارجه آمریکا می گوید اتباع آمریکا در ایران باید ضمن داشتن تمامی اسناد و مدارک به روز شده، برای مقابله با وضعیت های اضطراری، خود برنامه ریزی کرده باشند.
هشدار جدید مسافرتی وزارت امور خارجه آمریکا در مورد سفر اتباع این کشور به ایران حاوی اطلاعات بیشتر و مشخصی در این زمینه است که اتباع آمریکائی می توانند با مراجعه به وب سایت این وزارتخانه از این طریق What the Department of State Can and Can't Do in a Crisis به جزئیات آن دسترسی پیدا کنند.
وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال به اتباع آمریکا که قصد سفر و یا اقامت در ایران را دارند اقدام برای ثبت نام و مشخصات خود از طریق Smart Traveler Enrollment Program را قویا توصیه کرده است. ثبت نام و مشخصات اتباع آمریکا همچنین از طریق دفتر حافظ منافع آمریکا در سفارت سویس در تهران به این نشانی: شماره ۳۹ خیابان شهید موسوی، گلستان پنجم، پاسداران، نیز امکان پذیر است. شماره تلفن های دفتر حافظ منافع آمریکا در سفارت سویس ۲۲۵۴۲۱۷۸ و ۲۲۵۶۵۲۷۳ و شماره فاکس آن ۲۲۵۸۰۴۳۲ است.

XS
SM
MD
LG