لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

گزارش سی‌ان‌ان از نگرانی مقام‌های آمریکا از محموله‌های ارسالی ایران به سوریه


شرکت ماهان پروازهای منظمی از ایران به سوریه دارد
شرکت ماهان پروازهای منظمی از ایران به سوریه دارد

شبکه خبری سی ان ان می گوید آمریکا مظنون است که پروازهای باری از ایران به سوریه ممکن است حامل سلاح و سیستم هایی باشد که بالقوه توسط رژیم بشار اسد یا نیروهای ایران در سوریه مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است علیه اسرائیل استفاده شود.

مقامهای دولت آمریکا در گفتگو با سی ان ان تایید کرده اند که پروازهایی با این نوع محموله ها انجام شده و ایالات متحده و اسرائیل نگران هستند مبادا در نهایت این اسلحه ها علیه اسرائیل بکار گرفته شود.

در یکسال اخیر چندین گزارش از همکاری شرکت های مسافربری مثل ماهان در انتقال نیرو و تجهیزات سپاه پاسداران به سوریه منتشر شده است.

دولت ترامپ از زمان روی کار آمدن، جمهوری اسلامی ایران را به بی ثبات سازی در خاورمیانه متهم کرده است. دولت آمریکا می گوید برنامه موشکی ایران و بی ثبات سازی در خاورمیانه خلاف توافق هسته ای است و ایران همچنان به نقض حقوق بشر ادامه می دهد.

پرزیدنت ترامپ مهرماه، بار دیگر پایبندی ایران به برجام را گواهی نکرد و افزود که اگر جامعه جهانی تن به تغییرات مورد نظر آمریکا برای پر کردن خلاء های برجام تن ندهد، واشنگتن از آن خارج می شود.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

روز چهارشنبه سی ان ان ان گزارش داد، اگرچه ارسال اینگونه محموله ها از ایران به سوریه غیر معمول نیست اما آنچه توجه آمریکا را جلب کرده این است که ارسال این محموله ها بعد از حمله هوایی ۱۳ آوریل علیه اهداف رژیم اسد و بالا گرفتن جنگ لفظی میان ایران و اسرائیل بر سر پایگاه ایران در سوریه که می تواند علیه اسرائیل مورد استفاده قرار گیرد، صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG