لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۵

واکنش وزارت خارجه آمریکا به خبر تاخیر ویزای تحصیلی دانشجویان ایرانی


ساختمان وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن
ساختمان وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن

وزارت خارجه آمریکا به گزارشی درباره تاخیر ویزای تحصیلی تعدادی از دانشجویان ایرانی واکنش نشان داد و به بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده برای صدور ویزای دانشجویی اولویت قائل است.

وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به گیتا آرین، خبرنگار صدای آمریکا اعلام کرد، سفارتخانه ها و کنسولگری هایش برای رسیدگی به درخواست ویزاهای دانشجوئی اولویت قائل هستند و به دانشجویان و پژوهشگرانی که می خواهند در ایالات متحده به تحصیل ادامه دهند، توصیه کرده است درخواست های خود را برای گرفتن وقت مصاحبه، در اسرع وقت تسلیم کنند.

روزنامه گاردین پیشتر گزارش داده بود بیش از ۱۷۰ دانشجوی ایرانی مجبور شده اند ثبت نام در دانشگاه های آمریکایی برای سال تحصیلی جاری را به تعویق بیاندازند، که در عین حال موجب تحمل هزینه های مالی، از جمله عدم استفاده از بورسیه های تحصیلی نیز می شود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است، سفارتخانه ها و کنسولگری ها باید پیش از صدور ویزاهای تحصیلی مطمئن شوند که متقاضیان از نظر امنیتی تهدیدی علیه آمریکا نیستند و زمان لازم برای تحقیق واطمینان در این زمینه به وضعیت ، سابقه و شرایط متقاضیان بستگی دارد.

توافق جامع هسته ای ایران، کودتای اخیر ترکیه و کمبود فارسی زبانان در سفارتخانه های آمریکا، دلایلی عنوان شده که بیش از ۱۷۰ دانشجوی ایرانی را مجبور کرده است ثبت نام خود را در دانشگاه های آمریکا به تعویق بیاندازند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، روند صدور ویزا معمولا ۳۰ روز طول می کشد.

شمار دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در آمریکا در سال ۱۳۵۷ به بیش از ۵۱ هزار نفر رسیده بود. پس از انقلاب، حضور دانشجویان ایرانی در آمریکا شاهد سقوطی شدید بود، اما طی یک سال گذشته به بیش از ۱۱ هزار نفر رسیده بود.

انستیتو آموزش بین المللی می گوید دانشجویان ایرانی در سال ۲۰۱۴ حدود ۳۲۳ میلیون دلار به اقتصاد آمریکا کمک کرده اند.

XS
SM
MD
LG