لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

بلاتکلیفی دانشجویان ایرانی به دلیل تاخیرهای طولانی در روند صدور ویزای آمریکا


مقاله‌ای از آماندا هولپوک در روزنامه گاردین

توافق هسته ای ایران، کودتای ترکیه و کمبود فارسی زبانان در سفارتخانه های آمریکا دلایلی عنوان شده که بیش از ۱۷۰ دانشجوی ایرانی را مجبور کرده است ثبت نام خود را در دانشگاه های آمریکا به تعویق بیاندازند.

این دانشجویان در طیفی از رشته های تحصیلی از ادبیات انگلیسی تا مهندسی پذیرفته شده بودند، اما با آغاز ترم تحصیلی زندگی آن ها معطل مدارک لازم برای سفر به آمریکا است.

بعضی از این دانشجویان در میانه تحصیل خود در دانشگاه های آمریکا به ایران سفر کرده اند و پس از مراجعه به سفارت آمریکا در آنکارا در ترکیه بیش از دو ماه است منتظر تمدید ویزای تحصیلی شان هستند.

گروه دیگری از دانشجویان ایرانی موفق به دریافت ویزا شده اند.

تاخیر در صدور ویزای دانشجویی برای بعضی دانشجویان به معنای دست کم یک سال تاخیر در تکمیل تحصیلات و از دست دادن آزمون دکترا است.

وزارت خارجه آمریکا می گوید روند صدور ویزا معمولا ۳۰ روز طول می کشد.

شمار دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در آمریکا در سال ۱۳۵۷ به بیش از ۵۱ هزار نفر رسیده بود. حضور دانشجویان ایرانی در آمریکا شاهد سقوطی شدید پس از انقلاب بود، اما طی یک سال گذشته به بیش از ۱۱ هزار نفر رسیده بود.

انستیتو آموزش بین المللی می گوید دانشجویان ایرانی در سال ۲۰۱۴ حدود ۳۲۳ میلیون دلار به اقتصاد آمریکا کمک کرده اند.

یک روز پس از تماس گاردین با سفارت آمریکا در آنکارا، در مورد شرایط پرونده ۵۰ دانشجو به آن ها اطلاع رسانی شد، اما از آن جایی که این امر بسیار دیر رخ داد آن ها فرصت ثبت نام برای این ترم را از دست داده اند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG