لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

مشکل آماده سازی تیم فوتبال ایران برای جام جهانی در میانه تحریم و مناقشات سیاسی


مقاله‌ای از دومینیک دادلی در نشریه فوربس

تصمیم شرکت آمریکایی تولیدکننده محصولات ورزشی، نایکی، به این که به دلیل قوانین تحریم ایران نمی تواند به فوتبالیست های ایران کفش ورزشی بدهد بار دیگر سیاست بین الملل را وارد جهان فوتبال کرد.

نایکی در بیانیه ای گفت: «تحریم های آمریکا به این معنی است که یک شرکت آمریکایی، نایکی، نمی تواند در حال حاضر به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران کفش بدهد.»

کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، تصمیم نایکی را «مسخره و غیرضروری» توصیف کرد و خواهان عذرخواهی آن شرکت از تیم ملی فوتبال ایران شد. فدراسیون فوتبال ایران از فیفا خواست در این ماجرا مداخله کند.

تیم ملی فوتبال ایران در جریان آمادگی برای مسابقات جام جهانی به دلیل روابط پرتنش یونان و ترکیه همچنین با لغو ناگهانی بازی دوستانه اش با تیم ملی یونان در استانبول روبرو شد. ایران روابطش با فدراسیون فوتبال یونان را پس از این ماجرا به تعلیق در آورد.

نایکی پیشتر به فوتبالیست های تیم ملی ایران کفش داده بود و روشن نیست چرا این بار از این کار سر باز زد.

تیم ملی فوتبال ایران در چهار جام جهانی دیگر هم حضور داشته، اما هرگز از مرحله گروهی این رقابت ها بالاتر نرفته است. تنها پیروزی ایران در جام جهانی در برابر آمریکا در سال ۱۹۹۸ در فرانسه بود. پس از آن پیروزی ایران دو شکست را متحمل شد.

جلال طالبی، سرمربی وقت تیم ملی ایران، اخیر در مصاحبه ای درباره شکست ایران در برابر تیم ملی آلمان گفت: «ما برای آن بازی انگیزه کافی نداشتیم، گویی ماموریت مان را پیشتر انجام داده بودیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG