لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

دیدگاه| ترامپ درباره عربستان سعودی حق دارد: نگرانی های استراتژیک اهمیت بیشتری دارد


سباستین گورکا، استراتژیست پیشین پرزیدنت ترامپ
سباستین گورکا، استراتژیست پیشین پرزیدنت ترامپ

یادداشتی در روزنامه هیل از سباستین گورکا، استراتژیست پیشین پرزیدنت ترامپ

می گویند سیاست هنر امر ممکن است. ژئوپولیتیک و استراتژی هم چنین است.

رویکرد استراتژیک مستلزم اولویت بخشیدن به منافع و اهداف ملی متفاوت، به خصوص در حوزه امنیت ملی است.

از این رو برخورد پرزیدنت ترامپ با قتل خاشقجی درست است. آن چه بر سر تبعه سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه آمد غلط است. اما واکنش ملی ما به این مرگ نمی تواند تعادل متزلزل در خاور میانه، منافع منطقه ای و جهانی، و امنیت ما و متحدان مان را به خطر بیاندازد.

با مرگ یک تبعه خارجی در خاک خارجی، صداها برای برکناری محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، و اعمال تدابیر گسترده تلافی جویانه علیه عربستان بلند شده است. این امر دقیقا در حالی رخ می دهد که اوضاع در خاور میانه تازه دارد به مسیر درست حرکت می کند: داعش در فرار است، ائتلافی نوین از سنی ها شامل عربستان سعودی و مصر به اردوگاه ما بازگشته است، و ایران به شکل فزاینده ای مهار شده است.

همانطور که «گروه مطالعات امنیتی» اخیرا اشاره کرد، اگر عربستان سعودی تضعیف شود، ایران می تواند جریان نفت به سوی جهان را تهدید کند. اگر آمریکا عربستان را تحریم کند، ایران و متحدانش، روسیه و چین، می توانند از نفت به عنوان اسلحه ای علیه متحدان آمریکا در تایوان، ژاپن، فیلپین، تایلند، و کره جنوبی استفاده کنند.

مساله مطرح، نفت برای آمریکا نیست. به لطف سیاست های پرزیدنت ترامپ در حوزه انرژی ما بزرگترین تولید کننده نفت خام در جهان هستیم. این مساله دوستان، متحدان، و شرکای ما است. ما دیده ایم کشورهایی مانند روسیه از انرژی به عنوان سلاح برای تسلط بر همسایگانش در اروپا استفاده کرده اند. ما نمی توانیم اجازه دهیم مستبدان در کشورهای شکننده آسیا همین کار را انجام دهند.

از این منظر، در واکنش ما به قتل یک مرد باید امنیت جانی میلیاردها نفر در کفه دیگر ترازو قرار بگیرد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG