لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

دیدگاه| ترامپ با شکایت از ضعیف بودن تحریم های جدید ایران روبرو است


گزارشی از متیو لی و سوزانا جورج در واشنگتن پست

قانونگذاران محافظه کار و مشاوران در اندیشکده ها در واشنگتن نگران هستند که دولت ترامپ به وعده خود مبنی بر فشار حداکثری بر ایران عمل نکند.

نگرانی های مخالفان سرسخت رژیم ایران باعث شده پیش نویس قانونی را تهیه کنند که در صورت تصویب، کاخ سفید را موظف می کند از «سوئیفت» بخواهد ارتباط ایران با سیستم مبادلات بانکی بین المللی را تا قبل از تحریم های ۱۳ آبان به تعلیق در آورد.

ریچارد گلدبرگ، دستیار پیشین یک سناتور جمهوریخواه و مشاور «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، می گوید: «رئیس جمهوری آمریکا خواهان فشار حداکثری شده بود، نه فشار نیمه حداکثری. فشار حداکثری شامل قطع ارتباط بانک های ایرانی با سوئیفت است.»

ترامپ عهد کرده است به هر کار ممکن برای اعمال فشار بر ایران دست بزند.

الیزابت روزنبرگ، یک مقام پیشین وزارت دارایی آمریکا و پژوهشگر اندیشکده «امنیت آمریکای نوین»، معتقد است حفظ اتصال ایران به «سوئیفت» واردات کالاهای بشردوستانه مانند داروهای مجاز بر مبنای قوانین تحریم آمریکا را برای تهران ساده تر می کند و «به ایالات متحده کمک خواهد کرد روشن کند که انتقادش از ایران متوجه رژیم است، نه مردم ایران». به باور روزنبرگ قطع ارتباط ایران با «سوئیفت» مسیری سریع به سوی انزوا خواهد بود.

این مباحثه از چالش های پیش روی دولت ترامپ در منزوی کردن ایران بدون برخورداری از حمایت دیگر قدرت های جهان حکایت دارد.

طرحی که سناتور جمهوریخواه تد کروز تهیه کرده و محور فشارهای مخالفان رژیم ایران است، در صورت تصویب، دولت آمریکا را موظف می کند در صورت عدم تعلیق همکاری «سوئیفت» با ایران، اعضای آن نهاد شامل بانک های آمریکایی را تحریم کند.

در حال حاضر، قانون فدرال به دولت آمریکا این اختیار را می دهد که «بانک مرکزی ایران» و دیگر بانک های مشمول تروریسم و پولشویی را تحت تحریم قرار دهد. طرح کروز به دولت اختیار تحریم تمام بانک های ایران را می دهد و مقرر کرده است اگر سوئیفت هر بانک تحریم شده ایران را به سیستم مالی اش متصل کند، با اقدامات تنبیهی روبرو شود.

تد کروز، ماه اوت، در راس گروهی ۱۶ نفره از سناتورهای جمهوریخواه شامل تام کاتن از آرکانزاس، مارکو روبیو از فلوریدا، تام تیلیس از کارولینای شمالی و جان باروسو از وایومینگ، در نامه ای به وزیر دارایی آمریکا خواستار برخورد با «سوئیفت» در صورت عدم تعلیق ایران شده بود. این قانونگذاران معتقدند طرح آنها از حمایتی قوی در سنا برخوردار است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG