لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۹

مجازات ۹ شرکت به اتهام دور زدن تحریم های ایران


دولت آمریکا روز سه شنبه اجرای تحریم ها علیه ایران را تشدید کرد و هشت شرکت چینی و یک شرکت در دوبی و دو تاجر مستقر در دوبی را به اتهام دور زدن تحریم های تسلیحاتی، نفتی و بانکی علیه ایران به فهرست سیاه خود اضافه کرد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، وزارت خزانه داری و وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه هایی هماهنگ همچنین ۵ میلیون دلار جایزه برای اطلاعاتی که به دستگیری و یا محکومیت «لی فانگوی» تاجر چینی منجر شود تعیین کردند. او که به «کارل لی» نیز شهرت دارد، به معاونت در معاملات تسلیحاتی ممنوع با ایران متهم است.

کارل لی پیش از این نیز هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته بود و آنطور که در بیانیه های وزارت خرانه داری آمده مالک هشت شرکت چینی است و پیشتر نیز به چندین تخلف فدرال از جمله توطئه برای پول شویی، تقلب بانکی و تقلب ارسال پول متهم شده بود.

در این بیانیه ها آمده شرکت گروه العقیلی و دو تاجر به نام های محمد سعید العقیلی از دوبی و انور کمال نظامی از پاکستان به معاملات مشکوک و فریبنده نفتی با ایران متهم هستند. بر اساس تحریم ها، متخلفان از انجام تجارت با آمریکا منع می شوند و هرگونه دارایی آنها در قلمرو آمریکا توقیف می شود.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید این اقدامات همزمان با مذاکرات جامع هسته ای و با هدف ممانعت از دور زدن بعدی تحریم ها و همچنین بازداشتن ایران از دستیابی به تسلیحات اتمی و اطمینان یافتن از صلح آمیز بودن برنامه اتمی این کشور صورت می گیرد.

انتقادهایی ازسوی برخی از اعضای جمهوریخواه کنگره نسبت به رویکرد رئیس جمهوری آمریکا در قبال ایران مطرح شده که می گوید آمریکا نباید به ایران و توافق هسته ای ژنو خوشبین باشد و نه تنها نباید از شدت تحریم ها علیه ایران کاسته شود، بلکه باید کماکان روند اعمال تحریم ها با شدت حفظ شود. انتقادی که باراک اوباما در پاسخ می گوید اصل رژیم تحریم باقی مانده است و تنها در بخش هایی از تحریم ها، تخفیف هایی اعمال خواهد شد.

ایلیانا راس له تینین، رییس جمهوری خواه کمیته فرعی مجلس نمایندگان آمریکا در امور خاورمیانه و آفریقا در پاسخ به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا که روز سه شنبه از او پرسید دلیل ابراز تردید وی و برخی از همکارانش نسبت به دیپلماسی رییس جمهوری آمریکا چیست گفت: «من معتقدم که دولت وارد یک معامله بسیار ضعیفی با ایران شده است.»

خانم له تینین از ایران به عنوان بزرگترین تهدید علیه صلح، ثبات و امنیت جهان و بزرگترین حامی تروریسم جهانی یاد کرد و گفت «ما تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرده ایم که بسیار سنگین هستند، سازمان ملل متحد هم تحریم های سنگینی را علیه ایران وضع کرده، اما میزان چانه زنی ایالات متحده و گروه ۵+۱ با ایران، کم بوده است.»

وی با ابراز بدبینی نسبت به کاستن از بخشی از تحریم ها علیه ایران گفت «حالا با آزادسازی دارایی های ایران، میلیون ها دلار به آن کشور کمک مالی شده و ... حالا ایران اگر به مسئولیتی که دارد عمل نکند، برای ما اعمال دوباره این تحریم ها بسیار دشوار خواهد بود، چرا که سیل شرکت های خارجی، حالا روانه ایران شده است.»

آقای اوباما می گوید باید به دیپلماسی فرصت داد و از قانونگذاران آمریکا می خواهد به ایالات متحده و دیگر اعضای گروه ۵+۱ – بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان – فرصت دهند تا حسن نیت ایران برای حل و فصل مسالمت آمیز مسئله هسته ای را بسنجند.

کاخ سفید سال گذشته اعلام کرده بود که هر گونه مصوبه تحریم های جدیدتر علیه ایران را وتو خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG