لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت چند تن به اتهام انتقال غیرقانونی فناوری به جمهوری اسلامی و چین خبر داد


وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه‌ای از بازداشت چند تن در دو پرونده جداگانه به اتهام طرح‌‌ریزی برای انتقال فناوری و اطلاعات حساس به نفع دشمنان خارجی متخاصم، از جمله جمهوری اسلامی ایران، خبر داد.

بنابر اعلام وزارت دادگستری، در منطقه شرقی نیویورک دو شهروند ایرانی به توطئه برای صادرات تجهیزات مورد استفاده در صنعت هوافضا به ایران، بدون مجوزهای لازم و برخلاف قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی، متهم و بازداشت شدند.

همچنین در منطقه مرکزی کالیفرنیا، مردی به اتهام سرقت اسرار تجاری که برای استفاده توسط دولت ایالات متحده برای شناسایی پرتاب موشک‌های هسته‌ای و ردیابی موشک‌های بالستیک و مافوق صوت طراحی شده بود، بازداشت شده است.

معاون دادستان کل ایالات متحده در این ارتباط گفت: «یک سال پیش، من نیروی ضربت فناوری مخرب را راه‌اندازی کردم تا به دشمنانی که می‌خواستند قدرتمندترین فناوری کشور ما را سرقت کنند و از آن علیه ما استفاده کنند، پاسخ بدهم.»

به گفته لیزا موناکو، از آن زمان تا‌کنون با همکاری شرکایمان در وزارت بازرگانی بیش از دوازده مدیر شرکت، مهندس، توزیع‌کننده و دیگر افراد را به اتهاماتی که شامل نقض تحریم‌ها و سایر جرایم مرتبط با انتقال غیرقانونی است، بازداشت کرده‌ایم.

او افزود، اتهامات امروز علیه سه متهم دیگر به دلیل تلاش برای انتقال غیرقانونی اطلاعات، نرم‌افزار و فناوری نیمه‌رسانه ایالات متحده با کاربردهای نظامی به نفع جمهوری اسلامی و چین، اهمیت حیاتی مبارزه ما با این تهدید امنیت ملی را برجسته می‌کند.

پل آبات، معاون مدیر پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، نیز گفته است: «ما به اقدامات تحقیقاتی تهاجمی برای پاسخگویی به کسانی که به دنبال نقض تحریم‌ها و انتقال غیرقانونی فناوری حساس به دشمنان خارجی هستند، ادامه خواهیم داد».

او تاکید کرد سرقت اسرار تجاری و فناوری ایالات متحده، به‌ویژه زمانی که بتوان از آن برای مقاصد نظامی استفاده کرد، قابل تحمل نخواهد بود و افزود، ما به همکاری نزدیک با نیروی ضربت فناوری مخرب برای توقف چنین فعالیت‌هایی ادامه خواهیم داد.

پیش‌تر وزارت دادگستری ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای از صدور حکم زندان برای جلال حاجوی، بازرگان ۶۰ ساله ایرانی آمریکایی ساکن ایالت ویرجینیا، به جرم صادرات غیرقانونی تجهیزات سنگین از آمریکا به ایران از طریق امارات متحده عربی، خبر داد.

XS
SM
MD
LG