لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

آمریکا چهار تبعه چین را به قاچاق قطعات الکترونیکی به ایران متهم کرد


به گفته مقامات آمریکایی، از قطعات فرستاده شده توسط چهار تبعه چین می‌توان در تولید هواپیماهای بدون سرنشین، سامانه‌های موشک بالستیک و سایر موارد نظامی استفاده کرد. عکس، آرشیوی است
به گفته مقامات آمریکایی، از قطعات فرستاده شده توسط چهار تبعه چین می‌توان در تولید هواپیماهای بدون سرنشین، سامانه‌های موشک بالستیک و سایر موارد نظامی استفاده کرد. عکس، آرشیوی است

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه یازدهم بهمن، گفت چهار تبعه چین را به قاچاق قطعات الکترونیکی ساخت آمریکا به ایران متهم کرده‌است.

این وزارت‌خانه گفت که اتباع چین متهم به انتقال اقلام تحت کنترل‌ صادراتی آمریکا از طریق چین و هنگ‌کنگ به نهادهای تحریم شده وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع جمهوری اسلامی هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایالات متحده ادعا می‌کند که بین ماه مه ۲۰۰۷ تا ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی، این چهار تن از شرکت‌های پوششی در چین برای فرستادن تجهیزات الکترونیکی به ایران استفاده کردند.

به گفته مقامات آمریکایی، از قطعات فرستاده شده می‌توان در تولید هواپیماهای بدون سرنشین، سامانه‌های موشک بالستیک و سایر موارد نظامی استفاده کرد.

وزارت دادگستری آمریکا گفت این قاچاق، منجر به صادرات «مقدار زیادی» کالاهای دارای مصرف دوگانه (غیرنظامی و نظامی) از ایالات متحده به ایران شده است.

متیو اولسن، دستیار دادستان کل از بخش امنیت ملی وزارت دادگستری، گفت: «چنین تلاش‌هایی برای دستیابی غیرقانونی به فناوری ایالات متحده، به طور مستقیم امنیت ملی ما را تهدید می‌کند و ما از هر ابزار در اختیار خود برای قطع زنجیره‌های تأمین غیرقانونی کالاهایی که به فعالیت‌های بدخواهانه رژیم ایران دامن می‌زند، استفاده خواهیم کرد.»

به نوشته بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، ایالات متحده برای متهمان که همگی فراری هستند، حکم بازداشت صادر کرده است.

این اقدام در شرایطی است که واشنگتن می‌گوید به حمله پهپادی شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی به یک پایگاه نیروهای نظامی ایالات متحده در اردن که منجر به کشته شدن سه تن از سربازان آمریکایی شد، پاسخ خواهد داد.

پیشتر صدای آمریکا در تیرماه امسال به نقل از مدیرکل امور سیاسی-نظامی وزارت امورخارجه آمریکا گزارش داده بود که این کشور در حال بررسی تاثیر تحریم‌های اخیر علیه شبکه‌های چینی است که از برنامه پهپادی جمهوری اسلامی حمایت کرده‌اند.

علاوه بر شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی، روسیه نیز از پهپادهای ساخت ایران در حمله به اوکراین استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG