لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

۹ چهره نزدیک به خامنه‌ای که تحریم شدند، چه کسانی هستند؛ از حداد عادل تا فرزند خامنه‌ای


غلامعلی حداد عادل، علی اکبر ولایتی، وحید حقانیان، مجتبی خامنه ای و ابراهیم رئیسی
غلامعلی حداد عادل، علی اکبر ولایتی، وحید حقانیان، مجتبی خامنه ای و ابراهیم رئیسی

همزمان با چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگانگیری کارکنان و دیپلمات های ایالات متحده، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی را علیه «حلقه نزدیکان» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، وضع کرد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده که روز دوشنبه ۱۳ آبان منتشر شد، تاکید شده است که این تحریم های جدید علیه نیروی مسلح جمهوری اسلامی و همچنین ۹ فرد از نزدیکان و منصوبان منصوب رهبر جمهوری اسلامی که مسئول رفتارهای افراطی رژیم ایران هستند، اعمال می‌شود.

در فهرستی که خزانه داری آمریکا اعلام کرده نام هایی چون ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه، مجتبی خامنه ای فرزند رهبر جمهوری اسلامی، محمدی گلپایگانی رئیس دفتر خامنه ای، وحید حقانی از افراد نزدیک به خامنه ای، علی اکبر ولایتی مشاور سیاست خارجی رهبر جمهوری اسلامی، غلامعلی حداد عادل پدر عروس خامنه ای و از نزدیکان او، محمد باقری رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، و برخی نظامیان عضو سپاه از جمله حسین دهقان و غلامعلی رشید نام آورده شده است.

  • غلامعلی حداد عادل: سیاستمدار اصولگرا، پدر عروس آیت الله خامنه‌ای، مشاور عالی و از چهره‌های بسیار نزدیک به او است. غلامعلی حداد عادل در بسیاری از بنیادها و نهادهای فرهنگی جمهوری اسلامی از جمله فرهنگستان زبان فارسی، بنیاد سعدی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، دایره المعارف اسلامی، فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت و چندین مرکز دیگر از اعضای اصلی و تصمیم گیرنده است. او همچنین در رده های بالای سیاست از جمله چهار دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی، ریاست مجلس و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش آفرینی کرده است. در سال های اخیر دریافت بودجه های کلان برای بنیادهایی که او مسئولیت آنها را دارد خبرساز شده است.
  • علی اکبر ولایتی: از چهره های بسیار نزدیک به علی خامنه ای، مشاور عالی کنونی و دیپلمات مورد علاقه او در دو دهه نخست پس از انقلاب است. ولایتی با مدرک پزشک کودکان و بدون سابقه در سیاست خارجی، در دو دوره ریاست جمهوی خامنه‌ای وزیر امور خارجه او بود و در دو دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی نیز در همین پست مشغول بود. او خط سیاسی آیت الله خامنه ای را دنبال کرد و هموار کننده سیاست های او در منطقه بود. در سال های اخیر مشاور عالی او در امور بین الملل بوده است، رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است.
  • مجتبی خامنه ای: دومین پسر آیت الله علی خامنه ای و همسر دختر غلامعلی حداد عادل است. او که تحصیلات حوزوی دارد تنها عضو خانواده رهبر جمهوری اسلامی است که از سالها قبل نامش در سیاست مطرح شده است. مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ او را متهم به دخالت در آرا و کمک به پیروزی محمود احمدی نژاد کرد. او از چهره های شاخص دفتر آیت الله خامنه ای است و بسیاری او را فرد بسیار قدرتمند پشت پرده می دانند که در انتخاب چهره های امنیتی منصوب رهبری نقش دارد. در فضای سیاسی از احتمال جانشینی او به جای خامنه ای گفته شده و شاید به همین دلیل بود که سال ۸۸ در اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، مردم معترض فریاد می‌زدند که «مجتبی بمیری، رهبری را نبینی».
  • وحید حقانیان: وحید حقانیان معروف به سردار وحید، معاون اجرایی دفتر آیت الله خامنه ای، دستیار ویژه او و از فرماندهان سابق سپاه پاسداران است. او اگر چه از نزدیک‌ترین افراد رهبر جمهوری اسلامی است، اما دخالت ها و رفتارهای تند او گاه انتقاد چهره‌های سیاسی را برمی انگیزد؛ از جمله حمله لفظی به اسحاق جهانگیری که از کیفیت خانه های مسکن مهر پس از زلزله کرمانشاه انتقاد کرده بود و دخالت در انتصاب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که عزت الله ضرغامی از آن انتقاد کرد.
  • ابراهیم رئیسی: رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی و از چهره های مورد علاقه آیت الله خامنه ای است. او پیش از ریاست بر دستگاه قضایی، از سوی آیت الله خامنه ای به سمت تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد. پیش از آن نیز رئیسی برای حدود سه دهه در سمت های عالی دستگاه قضایی حضور داشت. نام ابراهیم رئیسی به نقض حقوق بشر در دستگاه قضایی و به ویژه به عضویت در هئیت قضایی اعدام های سال ۶۷، معروف به هیئت مرگ، گره خورده است. با حضور او در دستگاه قضایی، روندهای قضایی مورد انتقاد فعالان حقوق بشر، از جمله مجازات های سنگدلانه، بازداشت های غیرقانونی، شکنجه و بدرفتاری همچنان به شیوه گذشته ادامه یافت.
  • محمد محمدی گلپایگانی: رئیس دفتر آیت الله خامنه ای و نماینده او در بسیاری از مراسم و برنامه های مهم حکومتی است. ازدواج پسر او با دختر آیت الله خامنه ای همزمان با سه دهه ریاست او بر دفتر رهبری، پیوند او با رهبر جمهوری اسلامی را مستحکم کرده است. با این حال او قدرتمندترین فرد دفتر رهبری محسوب نمی شود و افرادی چون مجتبی خامنه ای، وحید حقانیان و علی اصغر حجازی نفوذ و قدرت بیشتری دارند. محمدی گلپایگانی به نقل روایات متعدد از آیت الله خامنه ای معروف است و با وجود حکمرانی رهبری و دفتر او بر ثروتمندترین نهادهای اقتصادی ایران، بارها گفته است که رهبری از نظر مالی تنگدست است.
  • محمد باقری: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، عالی ترین مقام نظامی جمهوری اسلامی است. او که از فرماندهان سابق سپاه پاسداران محسوب می شود در تمام تصمیم گیری های عالی نظامی جمهوری اسلامی، از حضور در کشورهای منطقه گرفته تا توسعه موشکی، نقش تعیین کننده ای دارد؛ هر چند که تصمیم نهایی در این زمینه ها را عمدتا آیت الله خامنه ای می گیرد. او پیش از منصوب شدن به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح، معاون این ستاد و همزمان معاون قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه بود که مهمترین قرارگاه در هماهنگی عملیاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است.
  • حسین دهقان: سردار سپاه و وزیر دفاع جمهوری اسلامی در دولت اول حسن روحانی است. او که در حال حاضر مشاور آیت الله خامنه ای در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی از نیروهای مسلح است، نقش بسیار مهمی در تولیدات نظامی ایران، به ویژه در صنایع موشکی دارد. او که در دولت محمد خاتمی نیز معاون وزیر دفاع بود از آن هنگام تاکنون نقش مهمی در تصمیم گیری های صنایع نظامی جمهوری اسلامی داشته است.
  • غلامعلی رشید: فرمانده قرارگاه خاتم النبیاء و از فرماندهان سپاه پاسدران است. این قرارگاه در هماهنگی عملیاتی بین نیروهای مسلح نقش دارد و در گذشته نیز در جنگ ایران با عراق مسئولت طراحی برخی از عملیات ایران علیه عراق را بر عهده داشت است. او پیش از اینکه ریاست قرارگاه خاتم را از رهبر جمهوری اسلامی دریافت کند، مدتی جانشین ستاد کل نیروهای مسلح بود.

وزارت خزانه داری آمریکا ضمن اعلام تحریم های جدیدی علیه «حلقه نزدیکان» خامنه‌ای، تاکید کرده است که این تحریم ها همزمان با چهلمین سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده توسط جمهوری اسلامی، که طی آن بیش از ۵۰ آمریکایی برای مدت ۴۴۴ روز گروگان رژیم حاکم بر ایران بودند، وضع شده است.

استیون منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا، اعلام کرد این تحریم ها علیه مقام های غیرمنتخب ایران که حلقه نزدیکان علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، را تشکیل می‌دهند و سیاست‌های بی ثبات کننده او را اجرا می کنند، وضع شده است..

به دنبال اشغال سفارت آمریکا در تهران و بازداشت کارکنان آن، ایالات متحده در تاریخ ۷ آوریل ۱۹۸۰ روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد. گروگان‌ها در نهایت در تاریخ ۲۰ ژانویه ۱۹۸۱ آزاد شدند؛ با این حال، روابط دیپلماتیک همچنان قطع ماند و در حال حاضر سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.

وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار توئیتی به مناسبت چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، آن را یادآور رفتارهای بدخواهانه و تهدیدات ایران علیه آمریکا و جهان نامیده است.

وزارت خارجه آمریکا همراه با این پیام، ویدئویی منتشر کرده که در آن یادآور شده رژیم ایران علاوه بر شهروندان دیگر کشورها، به مردم خود نیز ظلم می کند. در این ویدئو تصاویری از نسرین ستوده وکیل زندانی و معترضان ایرانی سالهای اخیر نشان داده شده است. روز دوشنبه، کاخ سفید در چهلمین سالگرد گروگانگیری کارکنان و دیپلمات های آمریکایی توسط ایران، بیانیه‌ای صادر کرد و نوشت: «رژیم ایران باید صلح را جایگزین گروگان‌گیری، قتل و دزدی دریایی کند.»

بیشتر بخوانید:‌
از صفحه ویژه صدای آمریکا درباره «چهل سال گروگانگیری» دیدن کنید:

به گزارش مجله آتلانتیک، دست کم پنج شهروند آمریکایی، که بیشترشان دوتابعیتی هستند، هم‌اکنون در ایران محبوسند. یک آمریکایی دیگر به نام رابرت لوینسون نیز ۱۲ سال پیش در ایران ناپدید شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG