لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

وزارت خارجه آمریکا: سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران یادآور رفتارهای بدخواهانه و تهدیدات رژیم ایران علیه جهان است


وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار توئیتی به مناسبت چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، آن را یادآور رفتارهای بدخواهانه و تهدیدات ایران علیه آمریکا و جهان نامیده است.

در توئیت وزارت خارجه آمریکا آمده است: «چهلمین سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده در تهران سابقه طولانی رفتار بدخواهانه رژیم ایران و خطر آن برای آمریکا و جهان در چهل سال گذشته را یادآوری می‌کند.»

وزارت خارجه آمریکا همراه با این پیام، ویدئویی منتشر کرده که در آن یادآور شده رژیم ایران علاوه بر شهروندان دیگر کشورها، به مردم خود نیز ظلم می کند. در این ویدئو تصاویری از نسرین ستوده وکیل زندانی و معترضان ایرانی سالهای اخیر نشان داده شده است.

به دنبال اشغال سفارت آمریکا در تهران و بازداشت کارکنان آن، ایالات متحده در تاریخ ۷ آوریل ۱۹۸۰ روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد. گروگان‌ها در نهایت در تاریخ ۲۰ ژانویه ۱۹۸۱ آزاد شدند؛ با این حال، روابط دیپلماتیک همچنان قطع ماند و در حال حاضر سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.

روز دوشنبه، کاخ سفید در چهلمین سالگرد گروگانگیری کارکنان و دیپلمات های آمریکایی توسط ایران، بیانیه‌ای صادر کرد و نوشت: «رژیم ایران باید صلح را جایگزین گروگان‌گیری، قتل و دزدی دریایی کند.»

بیشتر بخوانید:‌
از صفحه ویژه صدای آمریکا درباره «چهل سال گروگانگیری» دیدن کنید:

همچنین پیش از این اعلام شد، دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه در چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، میزبان مراسمی در این وزارتخانه برای گرامیداشت خدمت و فداکاری گروگان‌های سابق خواهد بود.

به گزارش مجله آتلانتیک، دست کم پنج شهروند آمریکایی، که بیشترشان دوتابعیتی هستند، هم‌اکنون در ایران محبوسند. یک آمریکایی دیگر به نام رابرت لوینسون نیز ۱۲ سال پیش در ایران ناپدید شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG