لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

گزارش ویکلی استاندارد: دولت ترامپ برای تحریم بخش مالی ایران با فشار روبرو است


پرزیدنت ترامپ و وزیر خزانه‌داری آمریکا
پرزیدنت ترامپ و وزیر خزانه‌داری آمریکا

ویکلی استاندارد در گزارشی نوشت: گروهی از مقام های پیشین و کارشناسان از دولت ترامپ می خواهند به طور کامل مجموعه قوی از تحریم ها علیه نهادهای مالی ایران را در آبان ماه به اجرا بگذارد یا عواقب کمپین فشار تضعیف شده علیه تهران را تحمل کند.

نامه ای خطاب به کاخ سفید با این محتوا و امضای ۳۰ کارشناس سیاست خارجی و اعضای پیشین دولت آمریکا از روز دوشنبه در واشنگتن و در آستانه تحریم های آمریکا علیه بانک های ایرانی دست به دست می شود. این تحریم ها فشاری جدی بر «سوئیفت»- خدمات پیام رسانی مالی جهانی- که مبادلات پولی فرامرزی را تسهیل می کند وارد می آورد تا دوباره بانک های ایرانی را از مجموعه اش خط بزند.

بنا بر گزارش ها، بعضی در دولت ترامپ مخالف اند که «سوئیفت» در معرض چنین فشارهایی قرار بگیرد. اما در نامه روز دوشنبه استدلال شده است که اطمینان از قطع ارتباط سوئیفت با ایران ضرورت دارد. اخراجی که به گفته امضاء کنندگان نامه برای یک نظام تحریم موثر واجب است.

الیوت آبرامز، مایکل دورن، جو لیبرمن، مارک دوبوویتز، جیمی فلای، مری بت لانگ و دیگران در این نامه می نویسند: «کوتاهی در قطع ارتباط چنین بانک هایی با سوئیفت از هدف عنوان شده پرزیدنت ترامپ مبنی بر فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی به دور است و کار رژیم را برای تحمل تحریم های آمریکا راحت تر می کند.»

سوئیفت سال ۲۰۱۲ زیر تهدید تحریم های مصوب کنگره دسترسی بانک های ایران را قطع کرد. در نامه کارشناسان قید شده است: «دولت ترامپ باید تمایل خود را به اعمال تحریم ها علیه اعضای هیات مدیره سوئیفت و مجبور کردن شان به عمل به معاهدات آن نهاد نشان دهد؛ درست همان طور که سال گذشته از سوئیفت خواست ارتباطش با بانک های کره شمالی را قطع کند.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG