لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۹

طرح سنا: مسدود کردن ذخائر ارزی ایران


بر اساس طرحی که روز چهارشنبه از سوی سناتورها: مارک کرک (جمهوریخواه، ایلینویز)، جو منچین (دمکرات، ویرجینیای غربی) و سه سناتور دیگر در سنای آمریکا مطرح شده، ایران از دسترسی به ذخائر ارزی خود در بانکهای خارجی محروم می شود. سناتورهای ارائه دهنده طرح می گویند ایران از این ذخائر برای دور زدن تحریم‌های غرب استفاده می‌کند.

نیویورک تایمز روز پنجشنبه می نویسد این طرح از حمایت زیادی در سنا برخوردار است و نخستین مقابله تحریمی با ایران از بعد از آخرین دور مذاکرات اتمی بدون نتیجه ماه قبل خواهد بود.
به گفته نیویورک تایمز ارائه کنندگان این طرح می گویند ایران با نیت خوب به مذاکرات ادامه نمی دهد. سناتور کرک گفته است: شکافهایی در تحریم ها وجود دارد که باید باید پُر شود تا از تسلیح ایران به سلام اتمی جلوگیری گردد.
سناتور جو مانچین در بیانیه خود این طرح را «طرح حذف شکافهای تحریم ایران» نامیده است.

حامیان مسدود کردن ذخائر ارزی ایران می گویند این طرح - در زمانی که کارآمد بودن تحریم ها به طور فزاینده ای مورد سوال واقع شده و از ادامه غنی سازی جلوگیری نکرده است - پیام مهمی به ایران می فرستد.

مارک دوبوویتز مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» می گوید: حمایت وسیع دموکراتهای سنا از این طرح نشانه این است که کنگره بحث کاهش فشار بر ایران را نمی پذیرد، همچنین «نشان می دهد که دولت اوباما درک می کند که نباید به ایران اجازه دهد از شکافهای تحریمهای بین المللی استفاده کند، در حالی که از گفتگو برای حل مناقشه اتمی سر باز می زند.»

منتقدان می گویند اجرای این طرح این خطر را در پی دارد که گمان آن دسته از ایرانیانی که مظنون اند که تحریمها به دلیل برنامه اتمی نیست بلکه برای تغییر رژیم است، بیشتر تقویت شود. و - این طرح - به جای این که رهبران ایران را وادارد انعطاف بیشتری در مذاکرات داشته باشند، مواضع سخت تری اتخاذ کنند.

تریتا پارسی بنیانگذار «نایاک» (شورای ملی آمریکاییان ایرانی تبار) در واشنگتن که از مخالفان تحریمهاست می گوید: وقتی ما راه سخت تر کردن تحریمها را در پیش می گیریم، خط سیر مقابله را برگزیده ایم. به گفته او، برخی از رهبران ایران تحریمها را مانند قطاری می بینند که فقط به یک سو می رود و ترمزش بریده شده.

علیرضا نادر، کارشناس مسائل ایران در موسسۀ «رند» در واشنگتن می گوید زمان این طرح نیز ممکن است پیام غلطی به رهبران ایران بفرستد، که به گفته او - به رغم سرپیچی شان - از تحریمهای اعمال شده به خود می پیچند.

بر اساس گزارشها ایران حسابهای بانکی متعددی در سراسر جهان به ویژه در اروپا دارد و ذخیره ارزی خود را عمدتاً به یورو نگهداری می کند. این ذخائر بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود و سناتورهای آمریکایی می گویند ایران از این پول برای دور زدن تحریمها و مقابله با آن، و ایجاد ثبات داخلی و پیشبرد برنامه اتمی اش استفاده می کند.

آمریکا و اتحادیه اروپا معتقدند برنامه غنی سازی اورانیوم ایران برای تولید سلاح اتمی است اما ایران این ادعا را رد می کند و می گوید قصد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای دارد.

طرح سناتورهای آمریکایی به نهادهای مالی در سراسر جهان هشدار داده‌ که یا از روز پنجشنبه - امروز ۹ مه - نقل و انتقالات بانکی با نهادهای تحت تحریم ایران را متوقف کنند، یا خطر قطع دسترسی به سیستم مالی آمریکا را بپذیرند.

اگر طرح جدید به امضای پرزیدنت اوباما برسد، ذخایر ارزی ایران در بانکهای خارجی مسدود خواهد شد، و محدودیتهایی نیز بر فعالیتهای پولی و مالی بانک مرکزی ایران، شرکت ملی نفت ایران، و چند مؤسسه دیگر اعمال خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG