لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

مایک پمپئو: انتخابات جمهوری اسلامی جعلی است


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با اشاره به مشارکت پایین مردم ایران در انتخابات مجلس شورای اسلامی، آن را «یک انتخابات جعلی» نامید.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سه شنبه ۶ اسفند در نشست خبری خود گفت که رژیم ایران انتخابات جعلی مجلس شورای اسلامی را برگزار کرد که مردم ایران در آن مشارکت گسترده‌ای نداشتند.

آقای پمپئو با اشاره به پیام‌های دریافتی از مردم ایران عنوان کرد که فردی پیام داده است که رای نخواهد داد، چون با این کار به جنایات رژیم ایران مشروعیت می‌بخشد، و همچنین فردی دیگر گفته است که هرگز در انتخابات جمهوری اسلامی رای نداده است.

وزیر خارجه آمریکا پیش از این نیز گفته بود که رهبر جمهوری اسلامی از یک انتخابات آزاد، بیش از هر چیز دیگری هراس دارد.

خبرگزاری‌های رسمی ایران روز یکشنبه ۴ اسفند اعلام کرده‌اند که، میزان مشارکت مردم در انتخابات تنها ۴۲.۵۷ درصد بوده است، به عبارت دیگر، از دست‌کم ۵۸ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات تنها نزدیک به ۲۵ میلیون نفر در این انتخابات شرکت کردند. این آمار که از سوی رسانه‌های رسمی ایران منتشر شده نشان می‌دهد که این انتخابات شاهد کمترین میزان مشارکت مردم در انتخابات طی ۴۱ سال گذشته بوده است.

برایان هوک، نماینده وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، نیز یک روز پیش از برگزاری انتخابات از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه مقامات شورای نگهبان ایران خبر داد. به گفته آقای هوک، آنها مانع انتخابات آزاد در ایران هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG