لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

دیدگاه| چگونه واشنگتن می تواند از نفوذ ایران بکاهد


یادداشتی در نشریه ویکلی استاندارد از علیرضا نادر، موسس و مدیر سازمان غیر حزبی و غیرانتقاعی پژوهشی «ایران نوین» در واشنگتن، و بسام بربندی، دیپلمات پیشین سوری و از مدیران سازمان «مردم خواهان تغییر»

مجموعه ای از چالش های داخلی و خارجی رژیم ایران را مانند اتحاد جماهیر شوروی در دوره «جنگ سرد» احاطه کرده است. حکومت مذهبی ایران فاقد مشروعیت، محبوبیت و حتی توانایی حکومت داری موثر است. تخریب محیط زیستی، کمبود آب و اقتصاد در شرف سقوط ایران به شکست های خطیر رژیم اشاره دارد. در حالی که به نظر می رسد ایران در منطقه در مسیر صعود است، اما تسلط خود در سوریه و عراق را به بهای سنگینی برای مردم ایران به دست آورده است.

نارضایی عمومی مردم ایران از مداخله پر هزینه رژیم در سوریه، لبنان، عراق و غزه از جمله دلایل اصلی قیام مردم در دی ماه ۱۳۹۶ بود. ادامه تخاصم جمهوری اسلامی در منطقه موجودیت رژیم را در خطر جدی قرار می دهد. این امر به آمریکا اهرم فشار مهمی می دهد تا فشارهای اقتصادی بر تهران را برای مقابله با نفوذ منطقه ای اش افزایش بدهد. اما واشنگتن برای این مهم باید سیاست هایش در نقاطی کلیدی مانند سوریه و عراق را تغییر بدهد تا بتواند نفوذ ایران را مهار کرده و از آن بکاهد.

در سوریه، آمریکا باید به حمایت از نیروهای سوری مخالف ایران که با بشار اسد می جنگند ادامه بدهد، حتی اگر چشم انداز شکست بشار اسد چنان روشن نباشد. ایران نباید اجازه یابد در مناطق تحت کنترلش در سوریه ثبات برقرار کند. آمریکا باید اطمینان حاصل کند که مناطق مرزی حیاتی مانند «درعا» در دست مخالفان اسد بماند. واشنگتن باید مانع عادی سازی روابط دمشق با کشورهای منطقه و قدرت های خارجی شود. در نهایت، واشنگتن باید مشوق خروج نیروهای شیعه از تیپ ها و گردان های افغان ها، پاکستانی ها و عرب ها باشد که تعدادشان به هزاران نفر می رسد. بسیاری از این جنگجویان به خاطر نیازهای مالی و از سر استیصال در سوریه هستند نه به خاطر مذهب یا ایدئولوژی. منابع مالی جایگزین می تواند بسیاری را به ترک ماموریت و بازگشت به کشورهایشان مجاب کند.

در عراق، شیعیان همه نگاهی یکسان به نفوذ ایران ندارند. چهره های سیاسی قدرتمندی مانند مقتدی صدر به ایران نگاهی توام با سوء ظن دارند و حاضرند با نیروهای داخلی و خارجی برای خنثی کردن قدرت ایران همکاری کنند. واشنگتن می تواند روابط بانکی ایران با عراق را مختل کرده و مانع فعالیت های اقتصادی غیرقانونی مرزی میان دو کشور شود. تظاهرات اخیر ضد ایرانی در عراق نشانگر انزجار فراوان از ایران است که آمریکا می تواند در یک عملیات اطلاعاتی پیچیده از آن بهره برداری کند.

رژیم دیگر نمی تواند هم مردم ایران را سیر و هم قدرت طلبی خارجی اش را سیراب کند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG