لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۴

امکان موفقیت در مذاکرات هسته‌ای با ایران


وندی شرمن معاون وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی و مذاکره‌کننده ارشد آمریکا، در سخنرانی جامعی درباره مذاکرات هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران، از امکان موفقیت سخن گفت و به چالش‌های باقیمانده در رسیدن به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد.

او گفت «ما به پیشرفت‌های چشمگیر در مسائلی که در آغاز حل ناشدنی می‌نمود، دست یافته‌ایم. سوء تفاهمات را بر طرف کرده‌ایم و بحث‌های مفصلی درباره هر عنصر یک متن احتمالی انجام دادیم.»

با این حال، خانم شرمن گفت مسائلی باقی است که باید با احساسی از فوریت و هدفمندی حل شود و افزود «گروه ما نظراتی ارائه داده که منصفانه و قابل اجرا است، با تمایلات بیان شده از سوی تهران درمورد یک برنامه هسته‌ای غیرنظامی، تطبیق می‌کند و آگاهی‌های علمی و نیازهای اقتصادی کشور را به حساب می‌آورد.»

وندی شرمن همچنین گفت جامعه بین‌المللی در مورد تعلیق و برچیدن تحریم‌ها فقط زمانی تصمیم خواهد گرفت که ایران با برداشتن گام‌های قانع کننده و قابل تائید نشان دهد برنامه هشته‌ای اش کاملا صلح‌آمیز است و چنین نیز باقی خواهد ماند. این معیاری معقول است که ایران می‌تواند، و باید رعایت کند؛ و همچنین برای پایان گرفتن انزوای بین‌المللی ایران مهم است.

خانم شرمن تاکید کرد توافقنامه اتمی جامع، منافع فوق‌العاده‌ای به بار خواهد آورد، از جمله امکان کامیابی بیشتر برای مردم ایران، حفاظت از متحدان آمریکا در برابر تهدیدی جدید و خطرناک، کاهش انگیزه برای یک مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه، تقویت رژیم ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، و نشان دادن ارزش دیپلماسی که می‌تواند راه حل‌هایی که از طرق دیگری ممکن نیست، را فراهم آورد.

معاون وزارت خارجه ایالات متحده با اذعان به این که بی‌اعتمادی زیادی بین ایران و آمریکا وجود دارد، تاکید کرد واشنگتن در حالی که هیچ ترتیب غیرقابل تائیدی را قبول نخواهد کرد، هیچ وعده‌ای که نتواند به آن پایبند بماند را نخواهد داد. ما به همان گونه که خواهان حسن نیت خواهیم بود، حسن نیت نیز نشان خواهیم داد.

XS
SM
MD
LG