لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۹

آمریکا: مذاکرات نهایی با ایران اواخر بهمن آغاز می شود


به گزارش اسوشیتدپرس، دولت اوباما انتظار دارد مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی در مورد برنامه هسته ای ایران میان این کشور و قدرتهای جهانی از نیمه ماه فوریه - اواخر بهمن ماه - آغاز شود.

این گزارش به نقل از دستیاران اعضای کنگره امریکاست که روز چهارشنبه از سوی وزارت امور خارجه امریکا از این نظر دولت آگاه شدند.

به گفته دستیاران اعضای کنگره - که به شرط فاش نشدن نامشان با این خبرگزاری گفتگو کرده اند - ایالات متحده آمریکا و شریکانش درحال حاضر مشغول مذاکره و رایزنی در میان خودشان برای برداشتن گامهای بعدی در مذاکرات هسته ای با ایران هستند.

روز دوشنبه ۲۰ ژانویه توافق موقت ششماهه میان ایران و گروه موسوم به ۵+۱ اجرایی شد. این توافق می تواند برای مدت شش ماه دیگر تمدید شود. به گفته دستیاران اعضای کنگره، دولت خواهان آن است که زودتر تا به توافق نهایی دست یابد، که دستیابی به آن بسیار سخت تر از توافق موقت خواهد بود.

دستیاران اعضای کنگره اجازه گفتگوی علنی درباره وضعیت مذاکرات را ندارند، و به این دلیل به شرط فاش نشدن نامشان با خبرگزاری آسوشتیدپرس گفتگو کرده اند.

از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه به شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گفت کاخ سفید از توافق اتمی اخیر با ایران، در مورد تعهدات ایران مبالغه کرده است.
وی گفت ایران هیچ سانتریفیوژ یا تجهیزاتی را از بین نمی برد، بلکه این کشور تنها متعهد شده است که اورانیوم را بیش از ۵ درصد غنی نکند. اورانیوم غنی شده بالای ۵ درصد می تواند در ساخت بمب اتمی استفاده شود.

به گفته آقای شریف کاخ سفید کوشش می کند توافق اتمی با ایران را به گونه ای جلوه دهد که گویی برنامه اتمی ایران را بر می چیند.
XS
SM
MD
LG