لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۵

جواد ظریف: ما برای از بین بردن هیچ چیزی توافق نکردیم


جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران می گوید ایران هیچ توافقی در مورد از بین بردن هیچ چیزی در پیمان اخیر اتمی با آمریکا و پنج قدرت دیگر جهانی نداشته است.

آقای ظریف روز چهارشنبه به شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گفت نسخه کاخ سفید از توافق اتمی اخیر با ایران، در مورد تعهدات ایران مبالغه کرده است.

وزیر امورخارجه ایران گفت ایران هیچ سانتریفیوژ یا تجهیزاتی را از بین نمی برد، بلکه این کشور تنها متعهد شده است که اورانیوم را بیش از ۵ درصد غنی نکند. اورانیوم غنی شده بالای ۵ درصد می تواند در ساخت بمب اتمی استفاده شود.

او گفت کاخ سفید کوشش می کند توافق اتمی با ایران را به گونه ای جلوه دهد که گویی برنامه اتمی ایران را بر می چیند.

آقای ظریف گفت هرکس می تواند، لغت از بین بردن را در متن توافق پیدا کند.


جی کارنی درباره اظهارات آقای ظریف گفت: برای ما تعجب برانگیز نیست، برای شما هم نباید باشد، که ایرانی ها توافقنامه را در شکلی خاص برای مخاطبان داخل کشورشان توصیف کنند. مهم نیست آنها چه بگویند...من فکر می کنم موضوع توافقی است که ایران کرده، و خود را به آن متعهد کرده که برنامه هسته ای اش را متوقف کند و برخی از جنبه های آن را برگرداند و درمذاکرات آتی برای رسیده به راه حل همه جانبه برای مشکلات مشارکت کند.

ایران با پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان به یک توافق اولیه رسید که غنی سازی اورانیوم در سطحی که برای ساخت بمب اتمی کاربرد داشته باشد را متوقف کند و آنان نیز برخی از تحریم ها را بردارند.

مدت این توافق شش ماه است و طی این مدت قدرت های جهانی و ایران برای رسیدن به یک توافق بلند مدت گفتگو می کنند.
XS
SM
MD
LG