لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

پیام های نوروزی رهبران آمریکا


در حالی که میلیون ها نفر در سراسر جهان، از جمله ایرانیان، کردها، افغان ها، آذری ها ، ارامنه و ملت های آسیای میانه ، جشن بهاری باستانی نوروز را برگزار می کنند، جان کری وزیر خارجه آمریکا در پیامی بهترین آرزوهای خود را برای سالی پرنشاط همراه با تندرستی ابراز داشته است.

آقای کری گفت «امیدواریم روح آشتی و امید در این نوروز، در حالی که شما سالی را به پایان می برید و چشم براه سالی جدید هستید، اختلافات گذشته را برطرف سازد و به رشد و فرصت های جدید منجر شود.»

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز همانند سال های پیش، با استفاده از فرصت مستقیما با مردم و رهبران ایران سخن گفت و اظهار داشت امکان توافق فراگیر در مورد برنامه اتمی ایران، بهترین فرصت را طی سال ها برای دنبال کردن آینده ای متفاوت بین دو کشور فراهم می آورد.»:

*** برای ایران، اگر حاضر باشد جهت مطمئن ساختن جهان از صلحجویانه بودن مقاصد برنامه اتمی گام های معقول و قابل تائیدی بر دارد، راهی وجود خواهد داشت.

او گفت رهبران ایران گزینه ای بین دو راه دارند – راه انزوا که سختی و محرومیت برای مردم ایران به بار آورده است، یا در صورت موافقت رهبران ایران با معامله ای معقول، راهی بهتر :

*** تجارت بیشتر و مناسبات نزدیکتر با جهان. سرمایه گذاری خارجی بیشتر و ایجاد اشتغال، از جمله برای جوانان ایرانی. مشارکت بیشتر در حوزه هایی مانند علوم، فناوری و نوآوری. به سخن دیگر، معامله اتمی اینک می تواند به گشودن در به سوی آینده ای روشن تر برای شما کمک کند. برای مردم ایران ، وارثان تمدنی بزرگ که در پیشرفت جهان بسیار کار ساز بوده است.

رئیس جمهوری در عین حال هشدار داد در آمریکا، ایران و فراتر، کسانی هستند که با راه حل دیپلماتیک مخالفند:

*** پبام من به شما – مردم ایران – این است که ما برای آینده ای که دنبالش هستیم، باید صدایمان را بلند کنیم.

پرزیدنت اوباما گفت: «ما فرصت داریم به سوی پیشرفتی که سال های سال به سود کشورهایمان و جهان خواهد بود حرکت کنیم. ما، ایرانی ها و آمریکایی ها، باید از این لحظه و امکاناتی که می تواند در فصل جدید شکوفا شود، استفاده کنیم.»

XS
SM
MD
LG