لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

یادداشت ماز جبرانی در نیویورک تایمز: ایرانی‌ها سال نو را بهتر برگزار می‌کنند


یادداشتی در نیویورک تایمز از ماز جبرانی، کمدین ایرانی آمریکایی

مهاجر ایرانی بودن هرگز ساده نبوده است. از لحظه ای که در شش سالگی در اواخر دهه هفتاد میلادی پا به ایالات متحده گذاشتم، باید جهانی را می شناختم که «مردم» من آدم بدها بودند و باید نقش آن ها را در زمین بازی ایفا می کردم.

چینی آمریکایی ها بروس لی را داشتند و ایتالیایی آمریکایی ها راکی بلباو، من آیت الله خمینی و بحران گروگانگیری را داشتم. چه وضعی بود برای دوست پیدا کردن. از هر چیزی که به پیشینه ام مربوط بود، از جمله کهن ترین سنت سالانه ایرانی ها نوروز منزجر بودم.

طی آشنایی دقیق تر با فرهنگ ایرانی متوجه مشابهت های بیشتر نوروز و بسیاری تعطیلات غربی شدم. تفاوت اصلی در این است که ما با نوروز تقریبا تمام تعطیلات آمریکایی ها را طی دو هفته جشن می گیریم. نوروز شبیه شب سال نو در غرب است، ما مثل کریسمس هدیه می دهیم، مانند عید پاک تخم مرغ ها را رنگ می کنیم، مثل هالووین برای تنقلات به در خانه مردم می رویم، مانند چهارم جولای آتش بازی راه می اندازیم و مثل روز کارگر برای پیک نیک به طبیعت می رویم (تنها تعطیلاتی که بخشی از مراسم نوروز نیست، روز ولنتاین یا روز عشاق است. از این جهت فکر می کنم نوروز را قطعا یک مرد راه انداخته بود.)

تقریبا ۴۰ سال پس از ورود من به آمریکا، ایران همچنان دشمن ایالات متحده است. اسم ایران در تمام نسخه های ممنوعیت های مسافرتی دولت ترامپ، نسخه ۱، ۲، ۳ به چشم می خورد (به نظر می رسد مثل آیفون هر شش ماه یک نسخه جدید از این ممنوعیت رونمایی می شود. سخت مشتاق رسیدن ممنوعیت مسافرتی نسخه اکس هستم. شنیدم از فناوری تشخیص چهره برخوردار است. هر چه چهره تیره تر، ممنوعیت هم سریع تر.)

با این وجود، من دیگر از پیشینه ایرانی ام منزجر نیستم. در واقع به آن افتخار می کنم. بیشتر ایرانی هایی که می شناسم مردمانی خوب و سخت کوش هستند. آن ها برای فرصت ها به آمریکا آمدند و در پیشرفت این کشور مشارکت دارند. ما ممکن است در رسانه های غربی و در سخنرانی های پرزیدنت ترامپ افرادی شریر نشان داده شویم، اما در زندگی واقعی خیلی خوش مشرب هستیم. درست است که ممکن است شما را به مرگ ترغیب کنیم، اما کیست که از یک معامله خوب بدش بیاید؟ (یک توصیه: اگر می خواهید از مذاکره با یک ایرانی جان سالم به در ببرید، جمله «دوست من» را مرتب تکرار کنید. خرج تان کمتر می شود.)

این بهار، وقتی صدای چهچهه پرندگان به گوش و عطر شکوفه ها به مشام می رسد به یاد نوروز و ایرانی ها باشید. اما اگر آلرژی فصلی دارید، تقصیر را به گردن ما نیندازید. ما به اندازه کافی مصیبت کشیده ایم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG