لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

یک شهروند ایرانی به اتهام نقض قوانین صادرات قطعات حساس نظامی، به ۶۳ ماه زندان محکوم شد


دادگستری ایالات متحده آمریکا
دادگستری ایالات متحده آمریکا

وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد یک شهروند ایرانی به اتهام نقض قوانین صادرات قطعات حساس نظامی به ۶۳ ماه زندان و پس از آن سه سال آزادی مشروط محکوم شده است.

در بیانیه وزارت دادگستری ایالات متحده که روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور منتشر شد، آمده است مهرداد انصاری، ۴۰ ساله و ساکن امارات متحده عربی و آلمان، در مه ۲۰۲۱ از سوی یک هیات منصفه فدرال به دلیل نقش خود در توطئه تهیه و صدور تجهیزات حساس نظامی به ایران، محکوم شد.

طبق این بیانیه، مهرداد انصاری و همدستانش این قطعات را به دست آورده و تلاش کردند دیگر قطعات دارای مصارف دوگانه نظامی و غیرنظامی در سیستم‌هایی مانند تسلیحات هسته‌ای، هدایت و ساخت موشک، ارتباط امن رادیویی، تجهیزات الکترونیکی آفندی، سیستم‌های مقابله‌گری نظامی (اخلال امواج رادیویی)، و سامانه‌های هشدار و تجهیزات نظارت رادار، را به دست آورده و صادر کنند.

طبق اعلام وزارت دادگستری آمریکا، تجهیزاتی که مهرداد انصاری تلاش کرده به دست آورد، برای آزمایش دیگر سیستم‌های تسلیحاتی نیز کاربرد دارد. این پرونده را دفتر پلیس فدرال آمریکا اف‌بی‌آی، در سن‌انتونیو در تگزاس، دنبال و با همکاری دیگر نهادهای فدرال، به دادرسی رسانده است.

خانمی تایوانی به نام سوزان ییپ و مهرداد فومنی، دیگر شهروند ایرانی، که از شرکت انصاری به نام «گلف گیت سی کارگو با مسئولیت محدود» در دبی در امارات متحده عربی، استفاده کرده است،‌ دیگر متهمان این پرونده هستند.

فومنی و ییپ در فاصله اکتبر ۲۰۰۷ تا ژوئن ۲۰۱۱، با انجام ۱۲۵۰ فقره تراکنش مالی مجموعا ۱۰۵ هزار قطعه به ارزش حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار دلار را تهیه کردند. متهمان با ۶۳ شرکت آمریکایی ۵۹۹ مورد تراکنش مالی داشتند و بدون آن که به این شرکت‌ها اطلاع دهند که اقلام خریداری شده قرار است به ایران منتقل شود، آنها را خریده‌اند.

سوزان ییپ در اکتبر ۲۰۱۲ پس از قبول اتهام‌ها، به تحمل دو سال حبس در زندان فدرال محکوم شد. مهرداد فومنی همچنان تحت پیگرد است.

XS
SM
MD
LG