لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

گفتگوی تلفنی رئیس شورای اروپا با ابراهیم رئیسی؛ توصیه به ایران برای بازگشت سریع به مذاکرات برجام


شارل میشل رئیس شورای اروپا (راست) و ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران
شارل میشل رئیس شورای اروپا (راست) و ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران

«شارل میشل» رئیس شورای اروپا در چند رشته توئیت از گفتگوی تلفنی خود با ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران خبر داد. آقای میشل، اجرای کامل تعهدات برجام را فرصتی برای امنیت منطقه نامید.

شارل میشل روز چهارشنبه ۱۷ شهریور خبر داد که در گفتگو با ابراهیم رئیسی درباره برجام و افغانستان مذاکره کرده است. او نوشت: درباره برجام، اتحادیه اروپا با همه طرف‌ها و آمریکا همکاری خود را تا اجرای کامل این توافق ادامه می‌دهد. باید از این فرصت دیپلماتیک برای ثبات بیشتر در منطقه استفاده کرد.

وی همچنین گفت که با رئیس جمهوری ایران درباره اهمیت از سرگیری سریع مذاکرات برای بازگرداندن برجام به مسیر اصلی گفت‌وگو کرده است. او نوشت: اتحادیه اروپا و ایران منافع مشترکی برای همکاری با یکدیگر در موضوعات منطقه‌ای و جهانی از جمله در خصوص افغانستان دارند.

چند دور مذاکره غیرمستقیم دولت جو بایدن با جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت کامل به توافق هسته‌ای بدون نتیجه، معلق شد. روز سه‌شنبه وزارت خارجه ایالات متحده از سفر چهار روزه رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در راس یک هیات به مسکو و پاریس خبر داد. رابرت مالی روز جمعه ۱۲ شهریور به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود که تا کنون آمریکا و سه کشور اروپایی بیش از حد صبوری به خرج داده‌اند.

ایالات متحده می‌گوید هنوز نشانه‌ای دریافت نکرده که دولت ابراهیم رئيسی مایل به ادامه مذاکرات هسته‌ای هست یا خیر. آمریکا و ایران در ماههای اخیر چند دور مذاکره غیرمستقیم را در وین اتریش پیش بردند اما بعد از انتخابات و پیروزی ابراهیم رئيسی، این مذاکرات متوقف شد.

ایالات متحده می‌گوید حاضر به بازگشت به توافق هسته‌ای (برجام) است اما ایران باید به تعهدات ذیل این توافق بازگردد اما تهران می‌گوید تا زمانی که تحریم‌های دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ لغو نشود، ایران نیز به تعهدات باز نمی‌گردد.

برخی خبرگزاری‌ها به نقل از منابع آگاه گفته بودند که تا ماه آینده مذاکرات از سر گرفته می‌شود اما هنوز مقامات ایران این خبرها را تائید نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG