لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

مایکل والتس، عضو مجلس نمایندگان آمریکا: واشنگتن از معترضان در ایران حمایت کند


مایکل واتس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نماینده از ایالت فلوریدا
مایکل واتس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نماینده از ایالت فلوریدا

مایکل والتس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده با اشاره به اعتراض‌های گسترده‌ای که در هفته‌های اخیر در ایران در جریان بوده می‌گوید واشنگتن باید از مردم ایران حمایت کند.

مایکل والتس در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «پاداش دادن به سیاست‌های بد جمهوری اسلامی از جمله گروگان‌گیری، سیاست اشتباه و نادرستی است.»

در جریان این گفت‌وگو این نماینده ایالت فلوریدا با اشاره به تاثیر انتخابات پیش‌روی کنگره آمریکا در ماه نوامبر و کسب احتمالی اکثریت توسط جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان و سنا گفت: «نظام جمهوری اسلامی بابت رفتارهایی که دارد مستحق هیچ‌گونه بخششی نیست و در صورتی که جمهوری‌خواهان اکثریت کنگره را در اختیار بگیرند این مساله در کانون توجه قرار خواهد گرفت.»

این قانون‌گذار جمهوری‌خواه با انتقاد تلویحی از رویکرد دولت فعلی آمریکا در قبال ایران، آن را به مثابه «امتیاز دهی به رفتار ناشایست» تعبیر کرد.

والتس با رد هرگونه سیاست مماشات با ایران و عزم جمهوری‌خواهان به پایان دادان به مدارا با ایران افزود که «ضمن این که نباید مدام به ایران امتیاز داد به ویژه با اقدام آنها در توسعه برنامه موشکی بالستیک و حمایت از تروریسم، بلکه باید با آنها در خصوص دیپلماسی گروگان‌گیری برخورد شود. آنها همین الان هم شهروندان آمریکایی را گروگان گرفته و به دیپلماسی گروگان‌گیری ادامه می‌دهند. قطعا نباید با رژیمی که امتیاز گرفته و در مقابل رفتارهای بد و بی‌ثبات‌کننده اعمال می‌کنند، مدارا کرد.»

مایکل والتس همچنین با اشاره به کاهش عرضه انرژی در جهان در پی تهاجم روسیه به اوکراین و تحریم شدید مسکو از سوی واشنگتن و هم‌پیمانانش افزود که «به نظرم باید فشار بر جمهوری اسلامی را همچنان ادامه دهیم و افزون بر آن باید رویه تحریمی سنگین اعمال کنیم و اجازه ندهیم کاهش جهانی عرضه نفت و گاز با صادرات آن‌ها جبران شود.»

این نماینده کنگره در تکمیل اظهارات خود گفت که «می‌دانیم این پول به دست خواص رژیم می‌رسد و نه مردم ایران. صادقانه بگوییم که آن‌ها به چه چیزهایی اهمیت می‌دهند: حفظ قدرت و پول برای خود و خواص و امپراتوری تجاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.»

مایکل والتس همچنین با تاکید بر این که دولت آمریکا باید در عمل و نه فقط در حرف، حقوق بشر را در مرکز سیاست خارجی خود قرار دهد با اشاره به اعتراض‌های جاری در ایران گفت که آمریکا باید از مردم ایران حمایت کند و افزود: «کاری که آمریکا باید بکند، حمایت از مردم ایران است. ما باید به فشار آوردن بر رژیم برای این که مبدل به عضوی مسئول در جامعه جهانی باشد، ادامه دهیم. در هر سویی باید حرکت آن‌ها برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را مسدود کنیم. ما شاهد هستیم چگونه دیکتاتوری‌هایی مانند رژیم پوتین در روسیه می‌توانند از جهان باج‌خواهی کنند. تصور کنید اگر رژیم حاکمیت روحانیون به چنین چیزی دست یابد، چه خواهد کرد.»

پیشتر، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه، پیشتر در پیامی از حق مردم ایران برای اعتراض و ابراز عقیده حمایت کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه ۷ خرداد در واکنش به رویدادهای آبادان، ضمن حمایت از حقوق انسانی مردم ایران، اقدام حکومت جمهوری اسلامی در به‌‌کارگیری خشونت علیه معترضان و نقض حقوق انسانی‌ آنها را محکوم کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه ۷ خرداد در رابطه با اعتراضات در شهر آبادان که در پی ریزش ساختمان متروپل به راه افتاد، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «معترضان شجاع ایرانی از دولت‌شان می خواهند که به نگرانی های مشروع آنها رسیدگی کند. سوءمدیریت و بی توجهی دولت ایران بارها و بارها مردم ایران را با عدم پاسخگویی به نیازهای اولیه خود مواجه کرده است.»

دفتر «دموکراسی، حقوق بشر، و کار» وزارت خارجه آمریکا هم چندی پیش اعلام کرد ادامه اعمال خشونت توسط حکومت جمهوری اسلامی علیه معترضانی که در ایران به طور مسالمت‌آمیزی تظاهرات می‌کنند را محکوم می‌کند.

این نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا همچنین افزود که «مردم ایران مستحق بهتر از این هستند، به طور قطع استحقاق دریافت چیزی بهتری از این است که این رژیم می‌کند و ایالات متحده به عنوان رهبر جهان آزاد و به عنوان یک دموکراسی، باید در کنار آن‌ها بایستد.»

XS
SM
MD
LG