لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

دختر باب لوینسون در گفتگو با صدای آمریکا: پدر من ده برابر گروگان‌های سفارت، در اسارت بوده است


سارا لوینسون، دختر باب لوینسون، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا یادآور شد که پدرش بیشترین مدت زمان اسارت را داشته و بیش از ده برابر گروگان های سفارت آمریکا در تهران، در بند بوده است.

وی گفت: «امروز چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران است. در همین راستا گروگانهای پیشین آمریکایی و خانواده هایشان - و نیز خانواده ما - به جلسه ای در وزارت خارجه دعوت شده بودیم. من می دانم که این جلسه برای یادآوری سالگرد آن رویداد وحشتناک و مقاومت قهرمانانه افرادی بود که این گروگانگیری را پشت سر گذاشتند. اما پدر من، ده برابرِ ۴۴۴ روز اسارت آن گروگانها، در بَند بوده است، و امروز دقیقا چهار هزار و ششصد و بیست و چهار روز گذشته است.»

خانم لوینسون به صدای آمریکا گفت که برادرش که هنگام ناپدید شدن پدرشان ۱۳ ساله بوده، به جلسه دیدار وزیر خارجه آمریکا با خانواده گروگان‌های آمریکایی در ایران دعوت شده است. سارا لوینسون از تلاش‌های دولت آمریکا برای آزادی گروگان‌ها قدردانی کرد.

وی گفت: «ما بسیار قدردان این اقدام هستیم. تا جایی که می دانم این یک تلاش گروهی از سوی همه بخش های دولت ایالات متحده، از جمله وزارت خارجه، پلیس فدرال یا اف بی آی، و کاخ سفید بوده است و به ما نشان می دهد که بازگشت پدرم به آغوش خانواده اش تا چه حد برای دولت آمریکا اهمیت دارد و از اولویت های دولت پرزیدنت ترامپ است که بابت آن از پرزیدنت و تمام افرادی که در این اقدام نقش دارند تشکر می کنیم.»

خانم لوینسون در ادامه گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا بار دیگر از مقام های جمهوری اسلامی خواست پدرش را آزاد کنند.

وی گفت: «ما می دانیم که گروگانگیری یکی از سیاستهای خارجی دولت ایران است که به طور معمول نیز انجام می دهد، اما زمان آن رسیده است که به این سیاست پایان دهند و می توانند این کار را با آزادی پدر من آغاز کنند. آنها دیگر نمی توانند کسی را فریب دهند. ما می دانیم که آنها پدر من را گروگان گرفته اند یا حداقل از جایی که او هست اطلاع دقیق دارند. اکنون بهترین فرصت است که دولت ایران پدرم را -- که در صدر اولویت های دولت آمریکا و در همه مذاکرات احتمالی و مبادله گروگانها است -- به آغوش خانواده اش بازگرداند تا او در کنار ما در آرامش زندگی کند.»

باب (رابرت) لوینسون مارس ۲۰۰۷ هتل مریم کیش را به مقصد فرودگاه ترک کرد و از آن زمان ناپدید شد. پیشتر گفته شد، او در ماموریتی از سوی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا قصد داشت یک آدمکش متولد آمریکا را به عنوان منبع اطلاعاتی در داخل ایران به خدمت بگیرد.

دختر لوینسون: پدرم ده برابر گروگان‌های آمریکایی در اسارت بوده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:56 0:00

نسخه کامل این گفتگو را اینجا ببینید:

دولت پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۱۳ آبان ۲۰ میلیون دیگر به پاداش برای اطلاعات منجر به یافتن مکان و بازگشت صحیح و سالم لوینسون اضافه کردند. پیشتر اف‌بی‌آی پنج میلیون دلار پاداش گذاشته بود.

اعضای خانواده رابرت لوینسون، مامور پیشین اف‌بی‌آی که ۱۲ سال پیش در ایران ناپدید شد، روز دوشنبه به خاطر تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ در افزایش مبلغ پاداش، از رئیس‌جمهوری ایالات متحده سپاسگزاری کردند.

در بیانیه‌ای که بخش فارسی صدای آمریکا نیز نسخه‌ای از آن را دریافت کرده، آمده است: «ما می‌خواهیم مراتب تقدیر صمیمانه‌‌مان را به پرزیدنت ترامپ و همه کسانی که در دولت او هستند و هر روز برای بازگشت باب لوینسون به خانه می‌کوشند، تقدیم کنیم. اعلان امروز نشان‌دهنده تعهد آنها به این ماموریت است. ما سپاسگزاریم و چشم به راه روزی هستیم که همسر و پدرمان [باب لوینسون] بتواند شخصا از آنها سپاسگزاری کند.»

خانواده آقای لوینسون همچنین گفته‌اند: «تنها کاری که مقامات ایران باید انجام دهند این است که او را به خانه بفرستند.»

در این بیانیه از «کسانی که در ایران یا جاهای دیگر از مکان باب لوینسون اطلاع دارند، و یا اطلاعاتی در اختیار دارند که موجب بازگرداندن او به ما می‌شود» خواسته شده است تا با نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ایالات متحده تماس گرفته و یا به نشانی info@rewardsforjustice.net ایمیل بفرستند.

وزارت خارجه آمریکا در آستانه چهلمین سالگرد اشغال و گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران خواستار آزادی شهروندان آمریکایی شده است. در راستای خواستهای دوازده گانه آمریکا از مقامات تهران برای تغییر رفتارشان، مقامات آمریکا بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا آمریکایی‌های دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه ویژه صدای آمریکا درباره رابرت لوینسون بروید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG