لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۷

بازداشت ۱۹ نفر در تجمع کارگران «نیشکر هفت تپه» شوش؛ تجمع روز دوشنبه دادگاه را به تعویق انداخت


تجمع کارگران نیشکر هفت تپه در شهرستان شوش علی رغم برخوردهای قضایی و امنیتی در روز دوشنبه ۲۸ آبان نیز ادامه یافت.
تجمع کارگران نیشکر هفت تپه در شهرستان شوش علی رغم برخوردهای قضایی و امنیتی در روز دوشنبه ۲۸ آبان نیز ادامه یافت.

پانزدهمین روز از اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت تپه روز دوشنبه ۲۸ آبان در حالی ادامه داشت که خبرها حاکی از بازداشت ۱۹ نفر از کارگران معترض از سوی دستگا‌ه‌های امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی است.

اتحادیه کارگران «نیشکر هفت‌تپه» گزارش داد که بر اساس گفته خانواده‌های کارگران بازداشت شده، پرونده این افراد با اتهام «امنیتی» به شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش ارجاع داده شده است.

بازداشت این کارگران در حالی است که دادگستری به «فرزانه زیلابی»، وکیل کارگران بازداشتی به دلیل آن‌که نامش در فهرست وکلای مورد تایید قوه قضائیه قرار ندارد، اجازه دفاع از این افراد را نداده‌ است. چندی است که جمهوری اسلامی، فهرست بیست نفره از وکلای مورد تایید قوه قضائیه برای پرونده های امنیتی را اعلام کرده است؛ موضوعی که از سوی سازمان دیده‌بان حقوق بشر، نقض حقوق بازداشت شدگان اعلام شده است.

در پی برخورد امنیتی با اعتراضات صنفی کارگران نیشکر هفت تپه، روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، مسلم آرمند و یک خبرنگار زن بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

همچنین گزارش ها حاکی از بازداشت ۱۵ کارگر دیگر به نام‌های سعید منصوری، جلیل احمدی، عظیم سرخه، مهدی داوودی، سعید الکثیر، علیزاده (نام کوچک مشخص نیست)، امید آزادی، حسن فاضلی، ضمیر احمدی، سلامت نیا (نام مشخص نیست)، عماد کثیر، محمود سعدی، خالد تمیمی، ایمان اخضری و پویا بشمه است.

این افراد از سوی پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان شوش بازداشت شدند و خانواده‌های‌ آنها یکشنبه شب در مقابل ساختمان پلیس دست به تجمع زدند.

برخورد قضایی و امنیتی باکارگران شرکت نیشکر هفت تپه در حالی صورت گرفته است که پیش از این استاندار خوزستان هم تایید کرده بود این تجمعات «مسالمت آمیز» است.

علی‌رغم برخورد امنیتی، تجمعات کارگری روز دوشنبه ۲۸ آبان نیز در شهر شوش ادامه یافت. کارگران معترض در حالی که شعار «کارگر می‌میرد، ذلت نمی پذیرد» سر داده بودند، ابتدا مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند و پس از آن با شعار «کارگر زندانی آزاد باید گردد» به سمت دادگستری این شهرستان این تجمعات را ادامه دادند.

گزارش ها حاکی‌است که در پی تجمع کارگران مقابل دادگستری شوش، جلسه دادگاه بازداشت‌شدگان به حالت نیمه تعطیل در آمد. به گفته شاهدان مسئولان حراست دادگستری شوش اجازه ندادند وکیل مورد نظر کارگران بازداشتی در دادگاه حضور داشته باشد.

همچنین اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه حمایت اقشار مختلف از جمله معلمان، وکلا، دانشجویان و بازاریان را در شهرهای مختلف به همراه داشته است.

معلمان از تجمع کارگران «نیشکر هفت تپه» حمایت کردند
معلمان از تجمع کارگران «نیشکر هفت تپه» حمایت کردند

کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در هفته‌های اخیر به دلیل پرداخت نشدن چهار ماه حقوق، با حضور در محل شرکت و فرمانداری شوش خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند. این در شرایطی است که مقامات قضایی ایران اعلام کردند مدیرعامل شرکت «کشت و صنعت هفت‌تپه» فراری است و اصلا زندان نیست که فرصتی به او داده شود تا مشکلات را حل کند.​

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، که در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است و نزدیک به ۵۰ سال از تأسیس آن می‌گذرد. این شرکت براساس اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شد.​

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش‌های مختلف آن مشغول کار هستند.کارگران این واحد تولیدی در یک سال گذشته نیز در اعتراض به وضعیت صنفی خود، بارها دست به تجمع اعتراضی زده بود.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG