لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

گروگانها از محل تحریمها خسارت می گیرند


کمیته روابط خارجی سنا روز سه شنبه گذشته با پیش نویس طرح قانونی پرداخت خسارت به ۵۲ گروگان آمریکایی موافقت کرد.

۵۲ شهروند امریکایی کارمند سفارت آمریکا در تهران، در سال ۱۹۷۹ و در آغاز تاسیس جمهوری اسلامی، به مدت ۴۴۴ روز توسط گروهی موسوم به دانشجویان پیرو خط امام در ایران به اسارت درآمدند.

به نوشته نشریه هیل که خبرهای مربوط به کنگره آمریکا را منعکس می کند، براساس این پیش نویس که توسط سناتور جمهوریخواه جانی ایزاکسون تهیه شده، برای هر یک از گروگانها و یا خانواده آنها مبلغ ۴,۴۰۰,۰۰۰ دلار خسارت یعنی ۱۰,۰۰۰ دلار برای هرروز اسارت، درخواست شده است. بر اساس این طرح، این مبلغ از محل عایدی حاصل از جریمه های ناشی از نقض مقررات تحریم ها توسط جمهوری اسلامی ایران تأمَین خواهد شد.

رابرت منندز، سناتور جمهوری خواه از نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا، گفت: «مدتهای طولانی ست که فرصت التیام بخشیدن به رنجهای این ۵۲ آمریکایی به خاطر آنچه در ایران تحمل کردند، از آنان دریغ شده است». او افزود: «با آن که هیچ چیز نمی تواند رنج های آنان را جبران کند، اما این طرح می تواند تاحدی آلام آنان را به خاطر روزهای اسارتشان در ایران تسکین بخشد.»
بر اساس قرارداد معروف به الجزایر که در سال ۱۹۸۱، در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان برای آزادی گروگان ها بسته شد، گروگان ها حق ندارند از ایران شکایت کنند.

دولت آمریکا ۵ سال پس از آزادشدن گروگان ها، به هریک مبلغ ۲۲ هزار دلار، معادل روزی ۵۰ دلار ، بابت غرامت پرداخت کرد.
XS
SM
MD
LG