لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

در صورت لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران؛ برایان هوک از اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران خبر داد


نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که اگر تحریم‌های تسلیحاتی ایران بعد از اکتبر ۲۰۲۰ تمدید نشود، آمریکا برای بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران اقدام خواهد کرد.

برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا طی یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که واشنگتن «در هر صورت»، تضمین می‌کند که تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر جای خود باقی بماند.

او در ادامه نوشت که ایالات متحده پیش‌نویس یک قطعنامه‌ شورای امنیت را تهیه کرده و «با دیپلماسی پیش می رود و جلب حمایت می‌کند.» همچنین آمریکا بریتانیا، فرانسه و آلمان را از برنامه خود آگاه کرده است.

برایان هوک نوشت که اگر دیپلماسی آمریکا با وتو به نتیجه نرسد، ایالات متحده حق تمدید تحریم‌های تسلیحاتی «از طریق روش‌های دیگر» را همچنان حفظ می کند.

به گزارش رویترز، یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت به ۹ رأی مثبت نیاز دارد و هیچ یک از پنج عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین نیز نباید آن را وتو کنند.

چندی پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده بود که ایالات متحده پیش نویس یک قطعنامه برای تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را به تعدادی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده است.

پیش از این نیز وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت تاکید کرده بود قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد این امکان را می‌دهد که پس از انقضای تحریم تسلیحاتی این نهاد بین‌المللی از خریداری تسلیحات متعارف توسط ایران جلوگیری شود.

دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که جمهوری اسلامی درآمد خود را به جای اینکه برای بهبود معیشت مردم ایران صرف کند، در راه حمایت از گروههای تروریستی منطقه و اقدامات مخرب در دیگر کشورها صرف می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG