لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

یک کارشناس ارشد آمریکایی خواستار ارائه کمک‌های ایالات متحده به قربانیان سیل در ایران شد


مارک دوبوویتز رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها
مارک دوبوویتز رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها

مارک دوبوویتز رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها مستقر در شهر واشنگتن می‌گوید، او از فرستادن کمک برای قربانیان سیل‌های اخیر در ایران از سوی ایالات متحده حمایت می‌کند اما این کمک ها نباید به دست دولت ایران برسد.

آقای دوبوویتز روز دوشنبه در توئیتر خود نوشت: «ما باید برای کمک به ایرانیان آسیب‌دیده از سیلاب‌ها، کمک بفرستیم. این کار درست است. این کار هوشمندانه است. و این کاری است که می‌تواند با دور زدن رژیم [جمهوری اسلامی] انجام شود.»

وقوع سیل در روزهای اول سال ۹۸ خسارات مالی و جانی فراوانی را به همراه داشته است. در گلستان و استان های جنوبی ایران از ابتدای فروردین امسال، بیش از چهل نفر جان خود را از دست دادند.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG