لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۳

مخالفت قاضی با مرخصی متهم به ارسال اطلاعات نظامی به ایران


سه هواپیمای F-۳۵ - آرشیو
سه هواپیمای F-۳۵ - آرشیو

یک قاضی فدرال، با مرخصی یک پیمانکار سابق امور نظامی که به تلاش برای ارسال اطلاعات حساس به ایران متهم شده است، موافقت نکرد.

قاضی ویلیام کارفینکل، روز چهارشنبه گفت با وثیقه مظفر خزاعی، ۵۹ ساله، که اتهام خود را رد کرده، برای مرخصی از زندان موافقت نمی کند چرا که بیم آن می رود او از کشور فرار کند. آقای خزاعی می خواست تا پیش از برگزاری دادگاهش بیرون از زندان باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، هوبرت سانتوس، وکیل آقای خزاعی گفته دولت به غلط موکلش را به خاطر آنکه شهروند ایران است، متهم کرده که قصد کمک به دولت ایران را داشته است.

مظفر خزاعی متهم است که سعی داشته اطلاعات سرقتی اختصاصی درباره «برنامه مشترک جنگنده بمب افکن F-۳۵»، یک جنگنده، و همچنین موتورهای جت نظامی را به ایران منتقل کند. ماموران گمرک آمریکا این اطلاعات، و اطلاعات دیگری را ماه نوامبر، در محموله ای که با برچسب لوازم خانه قرار بود به ایران ارسال شود، پیدا کردند.

وکیل آقای خزاعی گفته موکلش می خواسته به عنوان استاد دانشگاه در ایران استخدام شود و هدفش جلب نظر دانشگاه بوده است.

کریشنا پتل، دادستان گفت مقامات آمریکایی نگران آن هستند که دولت ایران ممکن است به آن تجهیزات دسترسی داشته باشد و در مورد هر فردی که در چنین فعالیتی حضور داشته، نگران هستند.

مظفر خزاعی ماه ژانویه هنگام سفر به تهران، در فرودگاه نیوآرک لیبرتی، در نیوجرسی بازداشت شد. وکیلش گفته او قصد داشته از مادر بیمارش دیدن کند و اطلاعاتی که صحبت از آن می شود، قدیمی و منسوخ است. مظفر خراعی سابقه کیفری ندارد.

در پرونده هایی که روز سه شنبه به دادگاه او داده شد، دادستان ها گفته اند بررسی ایمیل های آقای خزاعی نشان می دهد که از سال ۲۰۰۹، او به دانشگاهی در ایران اسناد مربوط به برنامه «جنگنده بمب افکن مشترک» را ارسال کرده است. دادستان ها گفتند در یک ایمیل، مظفر خزاعی نوشته است که اسنادی که می فرستد، «تحت کنترل بسیار است.... و من ریسک بزرگی می کنم.»

قوانین تحریم های آمریکا، ارسال اطلاعات و تجهیزات نظامی به ایران را ممنوع کرده است.

XS
SM
MD
LG