لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

انتخابات ریاست جمهوری ایران


ایالات متحده آمریکا پیروزی قاطع حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران را علامتی بالقوه امیدوار کننده تلقی می کند.

باراک اوباما رییس جمهوری در مصاحبه ای با تلویزیون پی بی اس گفت به اعتقاد او نتیجه رای گیری نشان داد «مردم ایران می خواهند در جهتی متفاوت حرکت کنند، و با رای خود تندروها را که علیه مصالحه در هر چیزی، هر زمان، و هرکجا سخن می گفتند رد کردند. روشن است که آنها می خواهند به شیوه ای مثبت تربا جامعه بین المللی تعامل کنند.»

با این حال، آقای اوباما گوشزد کرد در ایران این رهبر است که تصمیمات زیادی می گیرد، و بنابراین ما مجبور هستیم ببنیم این رویداد در هفته ها، ماه ها و سالهای آینده چگونه متحول می شود و شکل می گیرد.

جان کری وزیر امور خارجه در بیانیه ای گفت «روحانی رییس جمهوری منتخب در جریان کمپین انتخاباتی خود بارها عهد کرد آزادی ها را برای تمام مردم ایران گسترش دهد. در ماه های پیش رو او فرصت دارد وعده هایش را عملی سازد.»

جان کری «شجاعت مردم ایران را که پای صندوق های رای رفتند و صدای خود را در فضایی کنترل شده که می خواست آزادی بیان و تجمع را محدود کنند بلند کردند» ستود. او گفت ما «از نبود شفافیت در روند انتخابات، و کوشش برای سانسور اعضای رسانه ها، اینترنت و پیامک ها نگران هستیم. با این حال، علیرغم این چالش ها، مردم ایران علاقه خود را به آینده ای جدید و بهتر آشکارا ابراز داشته اند.»

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری گفت اگر ایران به پیشنهادی که گروه پنج بعلاوه یک در جلسات آلماتی در ماه آوریل ارائه داد پاسخی معقول می داد، ایالات متحده و شریکانش در گروه آماده بوده اند با دولت ایران درباره برنامه اتمی بحث کنند. او گفت «توپ اینک در زمین ایران است» و یاد آور شد این رهبر ایران، آیت اله خامنه ای است که پرونده اتمی را درکنترل دارد، نه رییس جمهوری.»

خانم ساکی گفت «دینامیک هایی وجود دارد که در کار هستند، از جمله نقش رهبر، و ما منتظر هستیم ببینیم چه روی خواهد داد، و آیا انتخابات فرصتی برای تغییر روش ایران خواهد بود یانه.»
XS
SM
MD
LG