لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۳

وزیر انرژی آمریکا بر نقش علم در رسیدن به توافق با ایران تاکید کرد


ارنست مونیز گفت بخش بزرگی از نقش او در مذاکرات، ایجاد مکانیسم هایی بود که تضمین کند ایران فعالیت های اتمی خود را محدود می کند.
ارنست مونیز گفت بخش بزرگی از نقش او در مذاکرات، ایجاد مکانیسم هایی بود که تضمین کند ایران فعالیت های اتمی خود را محدود می کند.

وزیر انرژی آمریکا بر نقش علم در رسیدن به توافق جامع هسته ای بین ایران و جامعه جهانی تاکید کرد.

به گزارش نشریه هاوارد کریمسون، ارنست مونیز روز پنجشنبه در سخنرانی در یک پژوهشکده سیاسی در واشنگتن بویژه بر اهمیت تفاهم علمی در دیپلماسی برای حل مسائل بزرگ انسانی تمرکز کرد، و گفت به عنوان یک فیزیکدان، آگاهی های علمی و دید او در مذاکرات اتمی با ایران کارساز بود.

به گفته آقای مونیز، مقام او در وزارت انرژی به وی اجازه داده است تا از تفاهم علمی برای پرداختن به مسایل مربوط به سیاست عمومی استفاده کند.

وزیر انرژی آمریکا گفت یکی از نقش های عمده این وزارتخانه محافظت از ایمنی زرادخانه تسلیحات اتمی آمریکا استد. بنابر این، بخش بزرگی از نقش او در جریان مذاکرات، بوجود آوردن مکانیسم هایی بود که تضمین کند ایران فعالیت های اتمی خود را محدود می کند.

مونیز گفت علاقه مشترک تمام دولت های درگیر به آشتی، موجب شد توافق، که یک رشته سازوکارهای راستی آزمایی منحصر بفرد به نفع آمریکا را در بر دارد، حاصل شود.

گراهام آلیسون، مدیر مرکز بلفر برای امور علمی و بین المللی در مدرسه کندی که اداره جلسه را برعهده داشت ، نقطه نظرهای مونیز را ستود و پرسید "اگر توافقی به دست نیامده بود چه اتفاقی می افتاد؟ امروز ما در باره چه چیزی حرف می زدیم؟ شاید در مورد جنگ سوم در خاور میانه."

چند دانشجو که در جلسه حضور داشتند نیز گفتند اظهارات ارنست مونیز را الهام بخش یافتند.

محمدرضا جلالی پور، دانشجوی فوق دکترا گفت، با اشاره به اهمیت سالها کار دیپلماتیک پشت صحنه برای ایجاد رابطه ای کارآمد با دولت ایران، عملکرد دولت آمریکا و همچنین آقای مونیز را در این راستا نحسین کرد.

XS
SM
MD
LG