لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

نامه سناتورهای آمریکا به سفیر ایالات متحده در سازمان ملل برای پاسخگویی ایران


چندین سناتور امریکا در نامه ای به نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل از او خواستند که از آژانس بین المللی انرژی اتمی بخواهد از تأسیسات نظامی ایران بازدید بعمل آورد.

این سناتورها در عین حال خواستار گزارشگری و الزامات بررسی قوی تر و تأئید پیروی ایران از توافق هسته ای شده اند.

امضا کنندگان این نامه عبارتند از سناتورهای جمهوریخواه تد کروز، مارکو روبیو، دیوید پردو، جان بوزمن، جانی ایزاکسون، جان براسو، مایک لی، کری گاردنر، جیم ریچ، دن سالیوان، مایک راندز، لوتر استرینج، جیمز اینهاف و جان کندی.

در بخشی از این نامه آمده است: «هنگامی که برجام آشکار شد، پرزیدنت اوباما قول داد که بازرسان به مکان های مشکوک دسترسی داشته باشند. بدین معنا که آژانس بین المللی انرژی اتمی، سازمان مسئول بازرسی ها، هرگاه لازم باشد به هر کجا که ضروری باشد، دسترسی خواهد داشت. او تاکید کرد که برنامه هسته ای ایران با محدودیت های شدید روبروست و مورد شدیدترین بازرسی های اتمی قراردارد. اما در عمل به نظر می آید که چنین نیست. در همین تابستان گذشته مقامات ایرانی گفتند که که سایت های نظامی ایران از شمول بازرسی ها بیرون است و انها هرگز اجازه بازرسی از آنها را نخواهند داد.»

سناتورها در نامه خود از نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل خواستند با همکاران خود در سازمان ملل همکاری کند تا مسئلۀ کمبود ها و ابهامات در بازرسیها مورد بررسی قرار گیرد و نکات مبهم درگزارش رفع شود. از جمله این ابهامات، عدم تمایز میان سایتهای نظامی و غیر نظامی ایران است.

در این نامه تاکید شده است که این ابهامات مانع از انجام بازرسیهای جامع آژانس شده است. بررسی انستیتوی علم و امنیت بین المللی در مورد تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی موید این واقعیت است که گزارش آژانس آنچنان محدود است که بازرسان ناگزیر شده اند با تکیه بر گزارش های اطلاعاتی و دیگر اطلاعات تعیین کنند که آیا سایت هائی را که بازرسی نکرده اند مورد استفاده هائی قرار گرفته که توافق هسته‌ای را نقض می کند.

متن کامل نامه به انگلیسی و امضای ۱۳ سناتور را اینجا (کلیک) ببینید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG