لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۵

"اتحاد علیه ایران اتمی": از جرثقیل های پیمانکار آمریکایی برای اعدام در ایران استفاده می شود


اجرای حکم اعدام دو زورگیر در انظار عمومی در ایران - اول بهمن ۱۳۹۱
اجرای حکم اعدام دو زورگیر در انظار عمومی در ایران - اول بهمن ۱۳۹۱

یک شرکت اروپایی سازنده ماشین آلات صنعتی که بیش از یک میلیارد دلار از دولت آمریکا قرار داد دریافت کرده، در پی انتشار عکس هایی که نشان می دهد از جرثقیل های آن برای اعدام های علنی در ایران استفاده می شود، تحت بررسی قرار گرفته است.

به گزارش نشریه "فری بیکن" شرکت که "کارگوتک" نام دارد، روز چهارشنبه چنین استفاده ای را تایید کرد، اما گفت مسئول فروش مستقیم جرثقیل ها به جمهوری اسلامی نیست.

با این حال، گروه هایی که از شرایط حقوق بشر در ایران انتقاد می کنند می گویند شرکت هایی مانند کارگوتک، با توجه به وضعیت آنها بعنوان پیمانکاران دولت آمریکا، باید برای جلوگیری از رسیدن تجهیزات به ایران کارهای بیشتری انجام دهند.

کارگوتک، از طریق یک کارگزار مستقر در تگزاس بنام "کالمار" از دیرباز با دولت آمریکا برای تحویل تجهیزات به پنتاگون شریک بوده است. بر اساس پرونده های موجود در سیستم داده های فدرال، مجموع قراردادها تا نوامبر ۲۰۱۵، حدود یک میلیارد و ۲۱ میلیون دلار بود.

عکس های استفاده از یک جرثقیل کارگوتک برای اعدام در اوائل هفته نخست توسط وبگاه های زیر کنترل دولت در ایران منتشر شد و انتقاد گروه هایی مانند "اتحاد علیه یک ایران اتمی" را به دنبال آورد– این گروه پیکاری را برای وارد آوردن فشار بر شرکت ها جهت متوقف کردن فروش چنین تجهیزاتی به ایران، براه انداخته است.

جرثقیل کارگوتک، که توسط کارگزاری بنام "هیاب" ساخته و فروخته می شود، در عکس ها آشکارا نمایان است، که نشان می دهد فردی که چشمانش بسته شده روی سکوئی برده می شود و سپس از طنابی که به جرثقیل بسته شده است آویزان می شود. گزارش می گوید اعدام در شهر خوی انجام گرفت.

در گزارش فری بیکن گفته می شود دولت آمریکا همچنین جرثقیل های "هیاب" را از کارگوتک خریده است.

ماتان شامیر، مدیر گروه "اتحاد علیه ایران اتمی" گفت "ما طی سال ها نمونه های متعددی از استفاده رژیم ایران از جرثقیل های ساخت شرکت های مشهور برای اعدام های علنی دیده ایم" و افزود کارگوتک "باید از دیگر شرکت های مسئول برای پایان دادن به معامله با ایران، با توجه به سوء استفاده از تولیدات آن برای ارتکاب چنین اقداماتی، پیروی کند."

یک سخنگوی کارگوتک گفت شرکت از این که می بیند محصولاتش به رژیم ایران برای اعدام شهروندانش کمک می کند "متاسف" است.

او از طریق ایمیل گفت "ما از وضع تاسف آوری که در آن از جرثقیل ها برای اعدام های علنی در ایران استفاده شده است آگاه هستیم. طبیعتا از دیدن این عکس ها فوق العاده متاسفیم و چنین عمل و رفتاری را بشدت رد می کنیم."

کارگوتک می گوید تحریم های بین المللی که فروش برخی کالاها را به ایران ممنوع می سازد نقض نکرده است.

سخنگو گفت "کارگوتگ و هیاب خود را به رعایت کامل قوانین و مقررات ملی و بین المللی متعهد می دانند. ما می خواهیم در هر حوزه ای که عمل می کنیم شهروند و شرکت خوبی باشیم. کارگوتک هیچ کالایی به ایران خلاف محدودیت های تجارتی اتحادیه اروپا یا آمریکا نفروخته است. ما همیشه از مشتریان و فروشندگان خود می خواهیم مقررات مربوط را رعایت کنند."

شرکت معتقد است جرثقیل های هیاب ممکن است به صورت "دست دوم" به ایران فروخته شده باشد.

سخنگو گفت "ما در ۷۰ سال گذشته بیش از ۵۰۰ هزار جرثقیل تولید کرده ایم. بسیاری از جرثقیل های ما بطور دست دوم خارج از بازار فروخته می شود و متاسفانه کنترل جریان تجهیزات دست دوم در اطراف جهان غیرممکن است، به این معنا که جرثقیل فروخته شده در یک کشور ممکن است از کشور دیگری سر در آورد، بی آنکه کنترلی در کار باشد."

کارگوتگ در گذشته در ایران از طریق مناسباتی با چندین شرکت، از جمله یک توزیع کننده ایرانی بنام "لاجور" فعال بوده است. جرثقیل های لاجور در گذشته هنگام استفاده برای اعدام افراد دیده شده است.

فری بیکن می گوید انتقاد از سوی گروه هایی مانند "اتحاد علیه یک ایران اتمی" بر شرکت هایی مانند کارگوتک که قرار دادهایی نیز با دولت آمریکا دارند متمرکز بوده است. منتقدین می گویند هم دولت آمریکا و هم این شرکت ها باید برای جلوگیری از نقض حقوق بشر توسط ایران بیشتر کار کنند.

شامیر گفت "با توجه به معاملات پرسود با ارتش آمریکا، کارگوتک باید حتی بیشتر به معامله با یک دشمن قسم خورده آمریکا که مسئول کشتن صدها سرباز آمریکایی است، حساس باشد."

برای مثال، کارگوتک از طریق کارگزار خود در تگزاس پول های مالیات دهندگان را برای ساختن کامیون های فورک لیفت دریافت کرده است.

به استناد یک گزارش مطبوعاتی شرکت، کارگوتک همچنین با نیروی دریایی آمریکا برای ساختن سامانه انتقال خودرو از کشتی به کشتی، که برای انتقال خودروهای نظامی بین کشتی ها در دریا بمنظور حمایت از نیروهای زمینی ارتش و نیروهای ویژه دریایی آمریکا طراحی شده، کار کرده است.

XS
SM
MD
LG