لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

گزارش یک گروه حقوق بشری: ۸۰۰ اعدام در زندان‌های ایران در ۱۰ ماه


سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی ادعا کرده است که استفاده جمهوری اسلامی ایران از مجازات اعدام، به طور بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده و از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا ۸ اکتبر(۱۶ مهر ۱۳۹۴)بیش از ۸۰۰ نفر اعدام شده‌اند.

این سازمان در گزارش خود می گوید بیش از ۵۰۰ نفر از اعدام شدگان اتهامات مربوط به مواد مخدر داشته‌اند و بسیاری از آنها "به قشر بی‌بضاعت و به حاشیه رانده شده جامعه ایران تعلق داشته‌اند".

گزارش یک گروه حقوق بشری: ۸۰۰ اعدام در زندان‌های ایران در ۱۰ ماه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:19 0:00

سازمان حقوق بشر ایران همچنین مدعی در اختیار داشتن گزارش‌هایی است که نشان می‌دهد این افراد "در یک دادرسی ناعادلانه پس اخذ اعتراف به وسیله شکنجه و در حالی که حق استفاده از وکیل در مراحل اولیه دادرسی از ایشان سلب شده" محاکمه و به اعدام محکوم شده‌اند.

به گفته محمود امیری مقدم سخنگوی این سازمان "مسئولان جمهوری اسلامی خود اعتراف کرده‌اند که اجرای مجازات اعدام باعث کاهش جرایم مربوط به موادمخدر نشده است، با این وجود روی اعدام‌های بیش از پیش متهمین موادمخدر پافشاری می‌کنند."

این سازمان حقوق بشری پیش از این خواستار توقف همکاری بین‌المللی برای مبارزه با مواد مخدر در ایران تا زمان تعلیق مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر شده بود.

XS
SM
MD
LG