لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

تبادل آموزشی دانشگاه های کالیفرنیا و پزشکی تهران


پزشکان دانشگاه یو سی ال ای (UCLA) کالیفرنیا - ایالتی که رقم مهاجران ایرانی آن چشمگیر است - با استفاده از تکنولوژی پیشرفته آموزش از راه دور نحوه کاشت یک اکستنسور یا متسع کننده بین مهره ای را برای درمان تنگی کانال نخاعی به همکاران ایرانی خود در دانشگاه تهران آموزش دادند.

این تبادل آموزشی با تلاش مرکز بهداشت جهانی دانشگاه یو سی ال ای و اعطای مجوز بشردوستانه وزارت خزانه داری آمریکا امکان پذیر شد.

دکتر آریا نیک شمعی، جراح و متخصص بیماری های استخوان و فرزند دكتر محمدعلي شمعی، از روانپزشكان نامدار تهران در سال های گذشته، در مصاحبه اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: از سال ها پیش، گسترش روابط علمی- تخصصی آمریکا و ایران برای او جالب توجه بوده و خوشحال است که امکان تبادل آموزشی با دانشگاه تهران فراهم شده است.

دکتر شمعی می گوید، تکنولوژی آموزش جراحی از راه دور، بسیار پیشرفته است و در بسیاری از نقاط جهان دسترسی به آن امکان پذیر نیست؛ اما خوشبختانه توانایی های فن آوری دانشگاه تهران امکان برقراری ارتباط اینترنتی با لوس آنجلس را دارا بود.

دکتر شمعی افزود، به دلیل اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران، تبادل آموزشی با آن کشور، نیاز به اخذ مجوزهای مختلفی در آمریکا داشت و طی مراحل قانونی این مجوزها، تقریبا یکسال طول کشید. بخشی از این مجوزها مربوط به قوانین سخت گیرانه حفظ حقوق بیمار در آمریکا و احترام به حریم خصوصی شهروندان بود.

وی در ادامه گفت: مطمئن است طرف ایرانی نیز نیاز به جلب موافقت های بسیاری داشته است.

سرانجام پس از طی مراحل مقدماتی ، مرکز بهداشت جهانی یو سی ال ای عهده دار برنامه ریزی و اجرای آموزش از راه دور نوع خاصی از درمان جراحی برای تنگی کانال نخاعی شد. جراحی مورد نظر، از طریق کاشت X stop - ابزار متسع کننده فضای پشت مهره ای - در فضای بین زوائد مهره ای انجام می شود.

دکتر شمعی می گوید بیش از ده سال است که تکنولوژی X stop را در درمان بیمارانش استفاده می کند و به نظر او این دستگاه تحولی در بهبود بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی ایجاد کرده است. او می گوید، کاشت X stop با بی حسی منطقه ای انجام می شود و عارضه آن چیزی در حد صفر است. یکی از اصلی ترین عوارض جراحی در ستون فقرات کمری، صدمه به اعصاب ناحیه عمل و فلج شدن احتمالی بیمار است.

تنگی کانال نخاعی، شایع ترین علت کمردرد در افراد میانسال و مسن و دلیل مراجعه دو میلیون نفر در سال به مطب های پزشکان آمریکاست.

تنگ شدن کانال نخاع به علت رشد استخوان و بافت های دیگر به داخل کانال ایجاد می شود. رشد بافت های اضافی جزئی از روند پیری و مسن شدن است. به همین دلیل این بیماری معمولاً، در افراد بالای ۵۰ - ۶۰ سال دیده میشود. البته کانال نخاعی در هر قسمتی از مسیر خود میتواند تنگ شود و تنگی در ستون فقرات گردنی و یا کمری علائم متفاوتی دارد.

آمار نشان می دهد، در افراد بالای ۵۰ سال، بیشترین عمل های جراحی انجام برای ترمیم تنگی کانال نخاعی صورت گرفته است و X stop ابزاری است که در ۱۰ سال اخیر از طرف شرکت مدترونیک، با هدف کاهش هزینه و عوارض عمل جراحی، وارد بازار تجهیزات پزشکی شده است.

در طرف دیگر این مبادله، دکتر علی جعفریان، رییس دانشگاه تهران و تیم همکاران جراح او از امکان تبادل آموزشی با یو سی ال ای خرسند به نظر می رسند. دکتر جعفریان گفت: «من از طرف دانشگاه پزشکی تهران، در جمهوری اسلامی ایران، سپاس خود را به تمام کسانی که با انگیزه و تلاش بسیار امکان این تبادل اموزشی را - که نخستین همکاری علمی ما در دهه های اخیر است- فراهم آوردند، ابراز می کنم. این یک تلاش قابل تحسین علمی است که با پشتکار و پی گیری شما ممکن شد.»

دکتر نیک شمعی و تیم بهداشت جهانی دانشگاه یو سی ال ای، از جمله دکتر توماس روزنتال Thomas Rosenthal و دکتر توماس کوتس Thomas J. Coates می گویند، آرمان آنها التیام و شفای دردهای بشر و بهبود کیفیت مراقبت های بهداشتی در جهان از طریق پژوهش، آموزش و همکاری های مشترک است.
XS
SM
MD
LG