لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

کاخ سفید رسما کنگره را در جریان عملیات کشتن قاسم سلیمانی قرار داد


خبرگزاری رویترز می‌گوید کمتر از دو روز بعد از عملیات ایالات متحده برای کشتن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، کاخ سفید رسما اعضای کنگره را در جریان این حمله قرار داد.

رویترز شنبه شب نوشت: نامه رسمی درباره جزئیات این حمله براساس قانون سال ۱۹۷۳ آمریکا ارسال شده که به قانون «war power» شناخته می‌شود. بر اساس آن دولت آمریکا باید طی ۴۸ ساعت بعد از انجام هر اقدام نظامی، رسما جزئیات آن را به اطلاع کنگره برساند.

وزارت دفاع ایالات متحده جمعه ۱۳ دیماه در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله‌ای که بامداد جمعه به کشتن قاسم سلیمانی در عراق منجر شد، به فرمان دونالد ترامپ رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا بود.

بعد از حمله بامداد جمعه که به کشتن قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس معاون گروه شبه‌نظامی حشد الشعبی عراق منجر شد، هرچند جمهوریخواهان اقدام رئیس جمهوری را ستایش کردند، برخی اعضای دموکرات کنگره از عدم اطلاع از این عملیات انتقاد کردند و برخی ابراز نگرانی کردند که این عملیات می‌تواند موجب جنگ شود.

رئیس جمهوری آمریکا عصر روز جمعه طی سخنان کوتاهی در محل اقامت خود در مارا لاگو حمله نیروهای آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد که به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انجامید، را «اقدامی با هدف جلوگیری از وقوع جنگ» خواند.

رئیس جمهوری آمریکا شنبه شب در چند رشته توئیت نوشت: «ایران خیلی بد در حال صحبت کردن درباره هدف قرار دادن منافع آمریکا برای انتقام از خلاص کردن جهان از رهبر تروریست که یک آمریکایی را کشته و چند نفر دیگر را خیلی بد مجروح کرده، است. افراد زیادی از جمله صدها معترض ایرانی به تازگی در زمان زندگی او کشته شدند.»

وی افزود: «او [قاسم سلیمانی] به سفارت ما قبلا حمله کرد و آماده می‌شد که به برخی دیگر از نقاط حمله کند. ایران در سالهای گذشته مساله‌ساز بوده است. بگذارید این رو به عنوان هشدار بیان کنم که اگر ایران به هر آمریکایی یا منافع آمریکا حمله کند، ایالات متحده به ۵۲ سایت در داخل ایران (به نشانه ۵۲ آمریکایی که ایران سال‌ها پیش به گروگان گرفته بود) حمله خواهد کرد که برخی از آنها بسیار سطح عالی و مهم برای ایران و فرهنگ ایران است و این اهداف و خود ایران بسیار سریع و خیلی شدید مورد هدف قرار خواهند گرفت. آمریکا تهدید بیشتری نمی‌خواهد.»

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در یک پیام ویدئویی گفت که دستان قاسم سلیمانی به خون آمریکایی‌ها، آلوده بود و افزود: دورویی رژیم حاکم بر ایران به حدی است که به خانواده کسانی که کشته اجازه سوگواری نمی‌دهد ولی برای قاسم سلیمانی سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG