لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۸

چگونه سیاست اوباما درباره ایران بر پیام انتخاباتی کلینتون تاثیر می گذارد


کلینتون سیاست متفاوتی از اوباما درباره ایران دارد.
کلینتون سیاست متفاوتی از اوباما درباره ایران دارد.
مقاله‌ای از ایلای لیک در بلومبرگ

هیلاری کلینتون هر چند وزیر خارجه دولت اول اوباما بود، اما نگرش بسیار متفاوتی با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در مورد ایران دارد. هر دو از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنند ولی در حالی که اوباما می‌کوشد ایران را به جامعه جهانی بازگرداند، کلینتون عهد کرده است ایران را برای رفتار بدش مجازات کند.

جیک سالیوان، مشاور ارشد پیشین کلینتون، اخیرا در کنفرانسی در واشنگتن گفت زمان آن رسیده که آمریکا موضع‌اش در خاور میانه را متوازن کرده و جنگ نیابتی میان ایران و متحدان سنی دیرین آمریکا را مورد رسیدگی قرار دهد.

جیک سالیوان گفت: "ما باید هزینه رفتار بی‌ثبات کننده ایران را بالا ببریم و نیاز است اطمینان شرکای سنیمان را افزایش دهیم."

پرزیدنت اوباما بیش از هر رییس جمهوری دیگر آمریکا به کشورهای عرب منطقه خلیج فارس اسلحه فروخته است. او بی‌سر و صدا از جنگ تحت رهبری عربستان در یمن علیه گروه‌های مورد حمایت ایران هم پشتیبانی کرده است.

اما دولت اوباما فروش هواپیماهای بویینگ به ایران را، با وجود اطلاع از اینکه تهران از هواپیماهای مسافربری برای ارسال تسلیحات به سوریه استفاده کرده، تایید کرده است. نیروی هوایی آمریکا در عراق هم از عملیات نظامی شامل شبه نظامیان شیعه مورد حمایت سپاه پاسداران پشتیبانی کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا می‌کوشد به بانک‌های اروپایی اطمینان دهد که سرمایه گذاری در اقتصاد ایران مشکل آفرین نخواهد بود و ظاهرا راه‌هایی را برای دسترسی نهادهای مالی ایران به دلار پیشنهاد کرده است. دولت اوباما هفته گذشته تصمیم نهاد ناظر بین المللی مسول اقدامات مالی برای به تعویق انداختن مجازات بانک‌های ایرانی به اتهام پولشویی و حمایت از تروریسم را تایید کرد.

چندی پیش هیلاری کلینتون در سخنرانی در برابر کمیته روابط عمومی آمریکا اسراییل گفت: "آمریکا باید به اعمال تحریم‌های موجود ادامه دهد و تحریم‌های مضاعفی را در صورت لزوم، علیه ایران و سپاه پاسداران برای حمایتشان از تروریسم، انتقال غیر قانونی تسلیحات، نقض حقوق بشر و دیگر رفتارهای غیرقانونی چون حملات سایبری وضع کند."

تلاش‌های اوباما برای غیر قابل برگشت کردن سیاست آمریکا در قبال ایران می‌تواند وعده‌های انتخاباتی کلینتون را در صورتی که او رییس جمهوری بعدی آمریکا شود تو خالی جلوه دهد.

XS
SM
MD
LG