لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

جان بولتون درباره تحریم محمدجواد ظریف چه گفت


جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به قرار گرفتن نام محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در فهرست تحریم‌های ایالات متحده واکنش نشان داد.

آقای بولتون چهارشنبه شب ۹ مرداد به وقت واشنگتن در گفتگو با فاکس بیزینس به تحریم ظریف اشاره کرد و گفت: ما جواد ظریف، وزیر خارجه را به عنوان یک سخنگوی غیرمشروع برای ایران تلقی می‌کنیم.

چهارشنبه غروب به وقت واشنگتن، وزارت خزانه داری آمریکا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به قرار گرفتن نام محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت او مانند بقیه اعضای مافیای خامنه‌ای است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید دلیل تحریم جواد ظریف این است که او نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی را برعهده دارد و مستقیم یا غیرمستقیم برای او کار می‌کند.

مقامات آمریکا می گویند ظریف مقامی جدی برای مذاکره نیست.

سه ماه پیش زمانی که محمدجواد ظریف در اعتراض به سفر بشار اسد از سمت خود استعفا داده بود، مایک پمپئو گفته بود « ظریف و روحانی ویترین مافیای فاسد دینی هستند؛ خامنه‌ای تصمیم‌گیرنده نهایی است.»

این هفته مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در نشست «باشگاه اقتصادی واشنگتن» در پاسخ به پرسشی در مورد صدور روادید برای حضور وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت:‌« او [ظریف] حرف زد. رسانه‌های آمریکایی تصمیم گرفتند بلندگو در اختیارش بگذارند تا در مورد چیزهایی غیرواقعی در مورد جمهوری اسلامی ایران حرف بزند و به شکل پر سر و صدایی به مردم آمریکا دروغ بگوید. من هم چشم‌به‌راه آن هستم که فرصتی به من داده شود تا من هم بتوانم به همین شکل، اما با بیان حقیقت، با مردم ایران گفت‌وگو کنم و بتوانم صادقانه به آن‌ها بگویم که درون کشورشان چه می‌گذرد. تا حالا که پیشنهاد من را نپذیرفته‌اند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG