لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

یک مدیر ارشد شرکت هواپیما سازی بوئینگ: خطر فروش هواپیما به ایران را پیش بینی کرده بودیم


یک مدیر ارشد شرکت بوئینگ در خاورمیانه می گوید تحریم ایران تاثیری بر تولیدات این شرکت نخواهد گذاشت چون این شرکت پیش بینی خطر فروش هواپیما به ایران را کرده بود.

بازگشت تحریم های اقتصادی ایران مانع اجرای توافق ۲۰ میلیارد دلاری بوئینگ با خطوط هوایی ایران می شود.

استیون منوچن، وزیر خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد اجازه شرکت بوئینگ برای فروش هواپیمای مسافری به ایران پس از تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام لغو می شود.

«برنارد دان» رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای شرکت بوئینگ به نماینده شبکه خبری ان بی سی در بحرین گفته است که لغو فروش بوئینگ به ایران تاثیر بسیار اندکی بر این شرکت خواهد داشت، زیرا بوئینگ خطر فروش هواپیما به ایران را پیش بینی کرده بود.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

بعد از اعلام خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران، «استیون منوچن» وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره نحوه بازگشت تحریم‌های ایران توضیح داد.

وی خبر داد که تحریم های ایران در یک دوره تنفس سه تا شش ماهه دوباره اجرایی می شود تا روابط تجاری فعلی شرکت‌های خارجی با ایران کاهش یابد.

از جمله مهمترین قراردادهایی که در این فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG