لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

دیدگاه: آمریکا باید فرمانده بی رحم بسیج در ایران را تحریم کند


غلامحسین غیب پرور، فرمانده بسیج
غلامحسین غیب پرور، فرمانده بسیج

یادداشتی از زیوی کان، پژوهشگر ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، در روزنامه هیل

ویدیوهای موجود در فضای آنلاین از برخورد خشن با زنان جوانان ایرانی به خاطر حجاب، نشانگر نقش دیرین بسیج به عنوان مجری اصلی مقررات سخت‌گیرانه مذهبی رژیم است.

این سازمان شبه نظامی به طور برنامه ریزی شده ای بر پوشش زنان نظارت دارد. بسیج از اختلاط مردان و زنان، نوشیدن مشروبات الکلی، استفاده مردم از رسانه های غربی و هر اقدام دیگری که «غیر اسلامی» می داند، جلوگیری می کند. این سازمان بی رحمانه اعتراض های مردمی را سرکوب کرده است و حتی به رژیم خونریز سوریه کمک نظامی می کند.

دولت ترامپ برای ابراز همبستگی با مردم ایران، در ادامه اعتراض به چنین سیاست هایی، باید غلامحسین غیب پرور، فرمانده بی رحم بسیج، را تحریم کند.

حدود ۵۰ هزار شعبه بسیج در ۳۱ استان ایران در مساجد، دفاتر دولتی، کارخانه ها، بیمارستان ها، مدارس و دانشگاه ها فعالیت می کنند. اعضای بسیج بین ۳ تا ۵ میلیون نفر تخمین زده می شوند ولی تنها ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن از آنها اعضای تمام وقت هستند.

بسیج در سرکوب اعتراضات مردمی سال ۱۳۸۸ نقشی فعال داشت و این نقش را در برخوردهای اخیر با معترضان از جمله در حمله به تجمع صلح آمیز دراویش گنابادی ادامه داده است.

غیب پرور سال ۱۳۹۵ توسط علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، به این سمت منصوب شد. او پیشتر نقش های متعددی از جمله فرماندهی سپاه فجر استان فارس را بر عهده داشت. در زمان فرماندهی او سپاه با تانک از روی دیش های ماهواره ای ضبط شده از منازل مردم عبور می کرد. غیب پرور همچنین پیشتر فرمانده قرارگاه امام حسین بود که از جمله وظایف اش حمایت از تیپ های نظامی حامی رژیم بشار اسد بوده است.

عملکرد غیب پرور از ادامه سرکوب داخلی به دست بسیج حکایت دارد. بسیج در سال های اخیر نقشی فعال در جذب داوطلب برای جنگ در سوریه داشته است.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، از بسیج به عنوان نیرویی حیاتی در صدور انقلاب یاد کرده است.

دولت اوباما طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ سازمان بسیج، دو فرمانده وقت آن و قائم مقام فرماندهی پیشین آن را به دلیل نقض حقوق بشر علیه مردم ایران تحریم کرد. غیب پرور از کانون توجه واشنگتن گریخته است. نباید چنین باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG